تحصیل در کانادا

تحصیل مقطع دکترا در کانادا

نحصیل دکترا در کانادا

تحصیل و زندگی در کانادا شاید یکی از آرزوهای هر فرد باشد. آیا میدانستید که با تحصیل در مقطع دکترا در کانادا می توانید اقامت دائم کانادا را کسب نمایید؟ تحصیل دوره دکترا در کانادا عمدتا به صورت پژوهش یا research است و با توجه به انتخاب ایالت و دانشگاه، روند کار دانشجو تعریف می شود.

شرایط لازم جهت تحصیل دکترای تخصصی در کانادا

یکی از مهمترین شروط تحصیل در مقطع دکترا، ارائه دانشنامه کارشناسی ارشد فرد می باشد. البته در این اثنا رتبه دانشگاه محل تحصیل در رنکینگ جهانی در اخذ پذیرش بسیار موثر خواهد بود. در این راستا آگاهی از برخی نکات زیر برای متقاضیان ضروری می باشد:

 • مدت زمان تحصیل PHD در کانادا 4-5 سال می باشد.
 • ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل 7 و یا تافل الزامی می باشد.
 • پذیرش دانشجوی دکترا در کانادا شرط سنی و یا شرط معدل خاصی ندارد. اما مسلما در انتخاب بین دو فرد با شرایط متفاوت، انتخاب فردی با معدل بالاتر و سن پایین تر در اولویتهای پذیرش یک پژوهشگر در دانشگاه می باشد.
 • ارائه رزومه بسیار قوی

رزومه افراد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • انواع پژوهش
 • چاپ مقاله در مجلات خارجی
 • شرکت در پروژه های ملی
 • تالیف یا ترجمه کتاب
 • داشتن مدرک LSAT مختص متقاضیان رشته حقوق، MCAT برای متقاضیان رشته های علوم پزشکی و مدرک GRE برای متقاضیان سایر رشته ها.
 • داشتن توصیه نامه از استاد مربوطه

در بسیاری موارد شما می توانید با ارائه توصیه نامه از طرف استاد راهنمای دوره کارشناسی ارشد دیدگاه اساتید خود را در دانشگاه های کانادا تغییر داده و نظر مثبت آنها را به خود جلب نمایید.
نکته مهم اینجاست که مدارک کارشناسی ارشد در صورتی که تحصیل به صورت غیر حضوری یا پاره وقت بوده باشد، در کانادا مورد تأیید قرار نمی گیرد. در بعضی موارد نیاز است که اصل مدارک متقاضی در مرکز بررسی مدارک کانادا، WES، مورد ارزیابی قرار گرفته و تأیید شود.

از آنجایی که بحث ادامه تحصیل در کانادا در مقطع دکترا بسیار متنوع و پیچیده است، لذا در این خصوص می توانید به مشاورین متخصص موسسه مهاجرتی سفیر مهاجر رجوع کرده و راهنمایی های لازم و بسیار کاربردی را دریافت نمایید.

مقطع دکترا در کانادا

شرایط لازم برای تحصیل در مقطع دکترا

تسهیلات دانشجویی-بورسیه- تحصیلی

در کشور کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله PHD به دانشجویان تسهیلاتی مانند بورسیه داده می شود. در مقطع دکترا این بورسیه به عوامل زیادی از جمله امتیاز علمی کسب شده توسط فرد می تواند بستگی داشته باشد. اما در حالت کلی در این مقطع دانشجویان می توانند Scholarship و fund از دانشگاه و دولت تقاضا کنند. امتیاز علمی دانشجو در قالب رزومه ارائه شده و شرایط سنی و حتی مالی فرد بررسی می شود.

هزینه های زندگی و اقامت در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا 1000-1500 دلار برای هر فرد در ماه برآورد می شود که شامل هزینه های اسکان نیز می گردد. دانشجویان به دو یا سه صورت می توانند برای اقامت و محل زندگی خود برنامه ریزی نمایند:

 • خوابگاه دانشجویی

بطور معمول هر دانشگاهی امکاناتی محدود برای اقامت در اختیار دانشجویان قرار می دهد که تابع مقررات دانشگاه می باشد. می توان گفت این نوع خوابگاه ها نسبت به روش های دیگر برای دانشجویان مقرون به صرفه تر است.

 • پانسیون

پانسیون ها محیط های عمومی تر برای اسکان است که لزوما همه افراد ساکن در آنجا دانشجو نیستند و توسط یک شخص یا شرکت اداره می شود. معمولا پانسیون ها امکانات بهتر و بیشتری به افراد ارائه می دهند.

 • اجاره منزل

یکی دیگر از راه های اسکان در کانادا اجاره سوییت های کوچک مبله است که دانشجویان می توانند به صورت اشتراکی با هم تهیه کنند.

کار دانشجویی

دانشجویان دوره دکتری در کانادا در سه حیطه متفاوت می توانند درآمد کسب کنند که در ادامه مطالب به آنها اشاره شده است:

 • به عنوان دستیار آموزشی در دانشگاه مانند تشکیل کلاس های حل تمرین و یا تدریس در مقاطع پایین تر آموزشی در دانشگاه
 • به عنوان دستیار پژوهشی در دانشگاه مانند اساتید کارگاهی و آزمایشگاهی و یا همگام با کارهای پژوهشی اساتید
 • مشاغل خارج از دانشگاه که دانشجویان به صورت پاره وقت می توانند در جامعه فعالیت کاری داشته باشند. با مزیت اینکه برای ورود به بازار کار بعد از پایان دوره تحصیل خود را محک بزنند.

در پایان لازم به ذکر است که دانشجویان PHD می توانند جهت اخذ ویزای همراه همسر و فرزندان خود نیز به طور همزمان با پذیرش خود در کشور کانادا اقدام نمایند. در این خصوص همواره می توانید با موسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس گرفته و از خدمات مشاوره تخصصی در حیطه اخذ ویزای توریستی، ویزای تحصیلی و یا ویزای مالتیپل کانادا بهره مند شوید. در این راستا با پر کردن فرم ارزیابی زیر مشاورین و وکلای موسسه می توانند شرایط فعلی شما را به طور ضمنی بررسی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *