تحصیل در آلمان, تحصیل در فرانسه, تحصیل در کانادا

انگیزه نامه

انگیزه نامه تحصیلی

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی را دارند، ملزم به ارائه برخی مدارک در راستای اخذ پذیرش می باشند. یکی از تاثیر گذارترین و مهم ترین این مدارک انگیزه نامه تحصیلی (SOP) است که نقش کلیدی در روند پروسه پذیرش دارد. لازم به ذکر است که نگارش انگیزه نامه برای برای برخی از دانشجویان امری پیچیده تلقی می گردد، به همین جهت در این مقاله قصد داریم تا به بررسی ساختار و نحوه نگارش انگیزه نامه بپردازیم.

انگیزه نامه تحصیلی

SOP مخفف عبارت Statement of Purpose و به معنای انگیزه ‌نامه است، انگیزه نامه تحصیلی نقش تعیین کننده در دریافت و یا عدم دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر دارد. در انگیزه نامه دانشجویان به مسائلی از جمله: سوابق، تجربیات، موفقیت، شکست و مسیر آینده می پردازند. هیئت تصمیم گیری دانشگاه؛ انگیزه نامه را مورد بررسی قرار می دهد تا به درک روشن تری از علایق، سوابق تحصیلی، وضعیت فعلی و آینده دانشجو دست پیدا کند. یکی از مهم ترین مسائلی که در انگیزه نامه باید به آن پرداخته شود ذکر اهداف تحصیلی با دلایل قانع کننده است. در همین راستا دانشجویان باید با شناسایی نقاط قوت خود به مسائلی از جمله: دلایل انتخاب دانشگاه و رشته و ترسیم آینده شغلی با شیوه نگارش جذاب بپردازند.

ساختار انگیزه نامه تحصیلی

دانشجویانی که قصد نگارش انگیزه نامه را دارند باید این نکته را مد نظر قرار دهند که انگیزه نامه را باید مطابق با استاندارد های ارائه شده به نگارش درآورند. هر انگیزه نامه تحصیلی باید مطابق با استاندارد و ساختار های مشخصی باشد که عبارتند از:

مقدمه انگیزه نامه

انگیزه نامه دانشجویان در کنار صد ها انگیزه نامه دیگر مورد بررسی قرار می گیرد، به همین جهت مقدمه جذاب و مرتبط با انگیزه نامه تاثیر بسزایی در جلب نظر استادان دارد، به دانشجویان توصیه می شود که علایق واقعی خود را در رابطه با تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر به وضوح نشان دهند. همچنین وجود سابقه تحصیل در یکی از کشور های خارجی امتیاز مهم برای تحصیل دانشجویان به شمار می آید زیرا این امر نشان می دهد که دانشجو شخصیت مستقل و مدبر دارد.

سوابق تحصیلی

دانشجویان باید کمیته پذیرش را قانع کنند که دانشجوی موفقی خواهند بود به همین دلیل باید تمامی دوره ها و موسسات تحصیلی را در انگیزه نامه خود ذکر کنند. همچنین باید به مسائلی از جمله: دستاورد های علمی، نمرات عالی و دلایل وجود نمرات ضعیف در کارنامه تحصیلی بپردازند و در صورت تغییر رشته به بررسی جنبه های مثبت آموزشی سوابق تحصیلی بر روی رشته انتخابی بپردازند.

انگیزه نامه

نگارش انگیزه نامه تحصیلی

دلایل انتخاب مقصد تحصیلی

دانشجویان باید به ذکر دلایلی از جمله: انتخاب دانشگاه، رشته و کشور مورد نظر بپردازند، به همین دلیل دانشجویان در راستای قانع کردن کمیته مربوطه باید اطلاعات جامع و دقیقی را در رابطه با رشته تحصیلی مورد نظر و شرایط آن در دانشگاه مربوطه کسب نمایند. به دانشجویان توصیه می شود که برای هر دانشگاه به صورت جداگانه به تهیه انگیزه نامه بپردازند.

مهارت ها و تجربیات مرتبط

یکی از بخش های مهم نگارش انگیزه نامه ذکر تجربه، پروژه، کار آموزی، فعالیت های داوطلبانه و غیره در قالب تحلیل تجربیات و ارائه نتیجه مفید می باشد. دانشجویانی که سابقه زندگی و کار در خارج از کشور را داشته باشند دارای تجربه های مفیدی می باشند که می توانند در رزومه خود ذکر کنند.

اهداف

بیان هدف های بلند مدت و کوتاه مدت؛ یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار برای اخذ پذیرش می باشد. دانشجویان در این قسمت باید اهداف شخصی، دلایل انتخاب رشته و آینده شغلی خود را به وضوح برای کمیته پذیرش ترسیم کنند.

نتیجه گیری

در این قسمت دانشجویان چند خط در رابطه با نتیجه گیری کلی در رابطه با دلایل مناسب بودن خود برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر بیان می کنند.

تشکر

به دانشجویان توصیه می شود که در پایان هر انگیزه نامه از کمیته تصمیم گیری تشکر نمایند.

باید و نباید های انگیزه نامه

در نگارش انگیزه نامه نکاتی وجود دارد که می تواند بر تصمیم گیری هیئت داوری تاثیر بگذارد. در لیست زیر به بررسی باید و نباید های نگارش یک انگیزه نامه موفق می پردازیم:

 • اجتناب از دروغ
 • استفاده از فونت مناسب
 • به کار گیری افعال معلوم
 • حفظ یکپارچگی متن
 • به کار گیری صحیح گرامر، نقطه گذاری و املا
 • عدم استفاده از نمونه های از پیش آماده شده
 • مد نظر قرار دادن شرایط دانشگاه و پذیرش در نوشتن انگیزه نامه
 • نگارش متن به صورت محترمانه و رسمی و خودداری از نوشتن به صورت ادبی و متکلف
 • خودداری از توضیح مکرر مطالب و استفاده از عبارات تکراری به منظور نشان دادن اشتیاق
 • در صورت عدم محدویت از سوی دانشگاه اعلام شده، انگیزه نامه می تواند 500 تا 1000 کلمه باشد
 • اشاره کلی به تحصیل و آینده شغلی و ممانعت از ذکر نام موسسه یا شرکتی که در آینده قصد دارید در آن مشغول به کار شوید

جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط تحصیل در کانادا، اروپا و آسیا با موسسه سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید. چنانچه تمایل دارید تا شرایط خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهید فرم ارزیابی زیر را تکمیل نموده تا مشاورین ما شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهند.

سوالات متداول نگارش انگیزه نامه تحصیلی

1- انگیزه نامه تحصیلی باید چند کلمه باشد؟

به صورت کلی برخی از دانشگاه محدودیت خاصی را برای نگارش انگیزه نامه عنوان می کنند. اما به صورت استاندارد انگیزه نامه بین 500 تا 1000 کلمه است.

2- آیا می توان در قالب مشخص برای نوشتن انگیزه نامه اقدام کرد؟

خیر، استفاده از قالب های از پیش آماده شده و یا کپی برداری، شانس اخذ پذیرش دانشجویان را به شدت کاهش می دهد.

3- آیا شرح سوابق گذشته در نوشتن انگیزه نامه اجباری است؟

به دانشجویان توصیه می شود که بیش از سوابق گذشته به آینده شغلی و تحصیلی بپردازند زیرا سوابق تحصیلی در رزومه عنوان می شود.

4- چگونه باید به انگیزه نامه پایان داد؟

در پایان هر انگیزه نامه باید نتیجه گیری باشد که بیانگر خلاصه ای از هدف اصلی باشد.

5- آیا برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارائه انگیزه نامه الزامی است؟

خیر، ارائه انگیزه نامه تنها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا الزامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *