زندگی در کانادا

مقایسه کانادا و آمریکا

کانادا یا آمریکا

افرادی که قصد مهاجرت دارند، اصولا در انتخاب های خود کشورهای کانادا و آمریکا را قرار می دهند. کانادا و آمریکا از جمله کشورهای ایده آل جهت زندگی و تحصیل به شمار می رود. حال سوال اینجاست: کانادا یا آمریکا؟ در راستای این سوال و در مقایسه این دو کشور، چند آیتم مهم و متداول که می تواند نقش بسزایی در مهاجرت افراد داشته باشد را در ادامه مطالب بررسی می نماییم.

کانادا یا آمریکا

بطور خلاصه می توان گفت از لحاظ موقعیت جغرافیایی، کشور کانادا در قاره آمریکای شمالی و در شمال ایالات متحده آمریکا واقع شده است. وسعت کانادا کمی بیشتر از آمریکا است و اکثر شهرهای کانادا از لحاظ آب و هوایی در اغلب روزهای سال سرد هستند.

آب و هوای کانادا و آمریکا

در آمریکا پوشش های متنوع جغرافیایی از جمله جنگل، بیابان، کوه و آب دیده می شود.  رودخانه می سی سی پی که یکی از طولانی ترین رودخانه های دنیا تلقی می شود، در آمریکا واقع شده است.

کانادا نیز دارای پوشش جنگلی و گیاهی بسیار متنوعی می باشد. از آنجایی که کانادا از نظر جغرافیایی نزدیک به قطب شمال است، بنابراین بخشی از شمال این کشور در عصر یخبندان خشک شد. در همین مناطق رودخانه های بسیاری به چشم می خورد. به همین علت کانادا جزو برترین کشورهایی است که دارای منابع آب شیرین می باشد.

مهاجر پذیری کانادا یا آمریکا

یکی از بزرگترین تفاوت ها میان آمریکا و کانادا مبحث چند ملیتی بودن ساکنان آن است. کشور کانادا قوانین آسانتری برای پذیرش مهاجرین دارد. به این دلیل که مردان سیاسی کانادا بر این عقیده هستند که مهاجر پذیری یکی از عوامل رشد اقتصادی کشور محسوب می گردد.

البته کشور آمریکا نیز با درصد چشمگیری هر ساله مهاجرین بسیاری را از اقصی نقاط جهان می پذیرد. لیکن قوانین مهاجرتی در آمریکا سخت گیرانه تر از کانادا می باشد. به همین علت ایرانیان اغلب برای زندگی کشور کانادا را انتخاب می نمایند و مهاجرت به کانادا را ترجیح می دهند.

سیستم اداره کشور

آمریکا دارای یک دولت فدرال است و شخص ریاست جمهوری در برخی مسائل اختیار تصمیم گیری دارد. کانادا دارای یک حکومت پادشاهی مشروطه می باشد. که در حقیقت ملکه انگلستان کشور را اداره می نماید. شخص دوم بعد از ملکه، نخست وزیر است که وی هم توسط نماینده ملکه انتخاب می گردد. به طور کل دموکراسی در کانادا حاکم است.

تفاوت های سیاسی

عملکرد احزاب سیاسی در کانادا و آمریکا متفاوت است. در ایالات متحده دو حزب بزرگ سیاسی فعال هستند: حزب دموکرات و حزب جمهوری خواه. به گونه ای که در کانادا چهار حزب وجود دارد: حزب محافظه کار، حزب لیبرال، حزب دموکرات و حزب سبز. علاوه بر این چهار حزب بزرگ، حزبهای کوچک تر هم به طور آزادانه فعالیت می کنند.

اشتغال

کار کردن در آمریکا سخت تر و بیشتر از کانادا است. زمان تعطیلات کانادا شبیه اروپاست. برای کار در کانادا افراد به ازای هر 5 ساعت کار مفید 30 دقیقه استراحت می کنند. مرخصی در کانادا ارتباط مستقیم با سابقه کاری دارد. یک کارمند با سابقه کار یک سال، حق استفاده از مرخصی تا 2 هفته را دارد. که اگر سوابق کاری فرد به 6 سال برسد، مقدار مرخصی تا 3 هفته نیز افزایش می یابد. اما در آمریکا معمولا کارمندان نیازی به مرخصی ندارند و ترجیحا این موقعیت را به صورت مالی با کارفرما حساب می کنند.

زندگی در آمریکا

آمریکا

سیستم بهداشت و درمان

خدمات درمانی در کانادا پس از پرداخت حق بیمه کاملا به صورت رایگان خواهد بود. در صورتی که در آمریکا شرایط استفاده از خدمات بیمه، بسیار سخت است. به عنوان مثال اگر شخصی از طرف کارفرما تحت پوشش بیمه قرار نگیرد، برای خرید بیمه شخصی می بایست هزینه هنگفتی پرداخت نماید. در حالت کلی هزینه های درمان در هر دو کشور آمریکا و کانادا بسیار سنگین و کمر شکن است.

خدمات اجتماعی

در کانادا مردم از خدمات اجتماعی بیشتری نسبت به آمریکا بهره مند هستند. به عنوان مثال میزان مرخصی زایمان در کانادا تقریبا دو برابر آمریکاست. در آمار گیری رنکینگ جهانی بهترین کشورها از لحاظ معیارهای زندگی، کانادا رتبه دوم و آمریکا رتبه هشتم را دارد.

نظام آموزشی

در کشور آمریکا بچه ها در چهار دوره مهد کودک، ابتدایی تا کلاس پنجم، راهنمایی تا کلاس هشتم و سپس دبیرستان تا کلاس دوازدهم تحصیل می کنند. در کانادا مقطع راهنمایی تعریف نشده است. در حقیقت برای تحصیل در کانادا دانش آموزان تا کلاس هفتم در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند. بعد از آن دوره دبیرستان تا کلاس دوازدهم شروع می شود. به عنوان مثال در استان کبک دانش آموزان تا کلاس یازدهم تحصیل را تمام می کنند. بعد از آن در قالب یک دوره دو ساله وارد مدرسه فنی و حرفه ای می شوند. سپس می توانند برای ورود به دانشگاه تصمیم بگیرند.

هزینه های تحصیل

در مقایسه کلی تعداد دانشگاه های کانادا کمتر از آمریکاست. اما در عین حال ظرفیت پذیرش دانشگاه ها در کانادا بیشتر از آمریکا می باشد. تحصیل در کانادا از همه کشور های انگلیسی زبان مطرح دنیا مثل آمریکا، انگلستان یا استرالیا ارزان تر است. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا 5000-20000 دلار کانادا در سال می باشد. اما هزینه تحصیل کارشناسی در آمریکا 40000-150000 دلار آمریکا می باشد. به صورت کلی افراد تحصیلکرده و یا علاقه مند به تحصیلات عالیه در کانادا نزدیک به 58% از کل جامعه آماری این کشور را تشکیل می دهند. در حالیکه این آمار در آمریکا حدود 25% می باشد.

زبان محاوره ای

در کشور آمریکا تنها زبان محاوره ای انگلیسی است. در حالیکه در کانادا دو زبان انگلیسی و فرانسوی زبان رسمی کشور محسوب می گردد.

زندگی در کانادا

کانادا

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی را در حالت کلی می توان شامل خوراک، پوشاک، رفت و آمد و مسکن تعریف نمود. در مقایسه کانادا و آمریکا، پوشاک در کانادا گران تر از آمریکا است. اجاره یا خرید مسکن در هر دو کشور آمریکا و کانادا تقریبا با هم برابر است. اما اگر بخواهیم به طور دقیق تر بررسی کنیم، در آمریکا قیمت مسکن کمی ارزان تر از کانادا می باشد.

یکی از موارد قابل توجه در کانادا اینست که برخی مواد غذایی بخصوص مایعاتی مثل شیر بصورت پکیج پاکتی عرضه نمی شود. این ساختار با دو هدف حفظ محیط زیست و ارزان تر شدن کالا به بازار عرضه می گردد.  ولی در حالت کلی و در مقایسه بین دو کشور در کانادا هزینه های خوراک حدود 15-25% گران تر برآورد شده است.

در عین حال علیرغم نزدیک بودن کانادا و آمریکا به هم، رژیم غذایی مردم این دو کشور خیلی متفاوت است. مردم کانادا علاقه بسیار زیادی به انواع فست فود دارند و معتقدند که همه این غذاها بدون چیپس سرو نمی شود. در مجموع هزینه های زندگی در کانادا بیشتر از کشور آمریکا می باشد.

نحوه خرید

خرید غیر حضوری و آنلاین در آمریکا بسیار متداول تر از کانادا است. در کانادا کمتر از 50% از شرکتها دارای سایت هستند و به این ترتیب ساز و کار خرید و فروش آنها به صورت حضوری انجام می گردد. در کانادا در بسیاری از رستوران ها از دستگاه هایی استفاده می شود که شخص می تواند در میز خود و حتی حین غذا خوردن صورتحساب خود را پرداخت نماید.

درآمد

درآمد در مشاغل مختلف متفاوت است. بعضی رشته ها و تخصص ها در کانادا و برخی در آمریکا درآمد بالایی دارند. ولی در حالت کلی در هر دو کشور میانگین درآمد یکسان است.

باید عرض کنیم که دو کشور کانادا و آمریکا جزو برترین کشورهای جهان از نظر استاندارد های زندگی می باشد. بنابراین این دو کشور می توانند گزینه مناسبی جهت مهاجرت افراد تلقی گردد. شما عزیزان می توانید با موسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس گرفته و اطلاعات بیشتر و راهبردی تری در این خصوص کسب نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *