زندگی در کانادا

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگش در کانادا

اگر قصد مهاجرت به کانادا را دارید، به طور حتم این موضوع برای شما مهم است که برای زندگی در کانادا به طور متوسط چه سرمایه ای بایستی داشته باشید. مسلما سبک زندگی در ایالات و شهرهای مختلف کانادا و به این ترتیب هزینه های زندگی در کانادا تا حدودی متفاوت است.

دسته بندی هزینه های زندگی در کانادا

به طور میانگین هزینه های روتین زندگی برای هر فرد بدون در نظر گرفتن هزینه اقامت، 13500 دلار کانادا در سال برآورد می شود. این رقم به چند عامل مهم بستگی دارد که در زیر به آن اشاره شده است. به طور مفصل هر کدام از این موارد را می توان مورد بررسی قرار داد:

  • شهر محل سکونت
  • نوع اسکان و مشخصات منزل
  • شیوه رفت و آمد
  • نوع اقامت

هزینه های زندگی در شهرهای مختلف کانادا

بدیهی است که در بعضی شهرها و استان های کانادا، بطور کل زندگی ارزان تر است مثل شهر شربروک که طبق آمار، هزینه ها در این شهر از استاندارد جهانی در حدود 16% پایین تر می باشد. این شهر در استان کبک کانادا واقع شده است.
در مجموع استان کبک به عنوان ارزان ترین استان کانادا و یکی از ایده آل ترین استانها برای زندگی مهاجرین ایرانی شناخته می شود. شهرهایی مثل لاوال، شربروک، لیوایز و بعضی شهرهای دیگر این استان از لحاظ آب و هوا و برخی معیارهای زندگی شباهت بسیاری به ایران دارد. به همین علت استان کبک می تواند هدف نهایی بسیاری از مهاجرین باشد.

اسکان و هزینه های آن در کانادا

خرید ملک در کانادا برای افراد خارجی مستلزم دارا بودن شرایط مشخصی مثل داشتن حداقل یکسال اقامت کانادا و یا داشتن تمکن مالی مناسب با ارائه مستندات به دولت کانادا می باشد. به طور متوسط برای خرید یک آپارتمان در کانادا از متری 3800 دلار تا 6000 دلار می بایست هزینه کنید.

اما برای اجاره یک آپارتمان مبله با در نظر گرفتن عواملی چون موقعیت مکانی، متراژ، و امکانات آپارتمان می توانید از ماهی 985 دلار تا 2700 دلار در نظر بگیرید. به عنوان مثال در شهر ونکوور به عنوان یک شهر گران و پر هزینه، اجاره آپارتمان به طور متوسط 2500 دلار در ماه است و در شهر لاوال به عنوان یک شهر ارزان حدودا 1000 دلار در ماه هزینه اجاره بهای یک آپارتمان کوچک یک نفره می باشد. البته این ارقام بدون احتساب قبوض خدماتی اعلام شده است.

اجاره خانه در کانادا

اجاره خانه در کانادا

هزینه قبوض خدماتی در کانادا

در کشور کانادا مانند بقیه کشورهای جهان، مردم در قبال استفاده از انواع انرژی بهای آن را پرداخت می کنند. که به صورت قبض در اختیار عموم قرار می گیرد. این قبوض در حالت معمول شامل آب، برق، گاز، تلفن، اینترنت و خدمات شهرداری می شود. در مجموع بهای این قبوض برای یک زندگی یک نفره در شهری مثل لاوال در ماه 105 دلار و در ونکوور 80 دلار می باشد.

هزینه های درمان در کانادا

در هر کجای دنیا که باشید حتی برای یک سرما خوردگی ساده نیاز به درمان پیدا می کنید. بنابراین بخش هزینه های درمان بسیار مهم و قابل تأمل است. در حالت عادی هزینه ویزیت پزشک عمومی در کانادا برای هر جلسه تقریبا 40 دلار یعنی در حدود 4 برابر درآمد یک ساعت کار در کانادا می باشد. از این رو پیشنهاد می کنیم در این راستا حتی برای گذراندن تعطیلات به صورت یک توریست حتما به فکر خرید یک بیمه مناسب باشید. بیمه در کانادا به دو صورت ارائه می گردد:

  • بیمه دولتی
  • بیمه خصوصی

حق بیمه بیمه های دولتی در کانادا ناچیز و در حدود 100-200 دلار بطور سالانه است. البته لازم به ذکر است که تعهدات بیمه های دولتی محدود و کم می باشد. در مقایسه، با توجه به ارائه امکانات بیشتر نسبت به بیمه دولتی، حق بیمه خصوصی حدود 350-450 دلار در سال است.
توجه داشته باشید که موارد ذکر شده در بالا، حالت عموم افراد را شامل می شود. در کشور کانادا برای افراد سالخورده و کودکان در شرایط عادی شرایطی حاکم است که می توانند از خدمات درمانی رایگان بهره مند شوند.

هزینه های معمول خوراک و پوشاک در کانادا

برای یک زندگی متوسط و به دور از تشریفات در کانادا، خوراک معمولی شامل نان، شیر، مرغ، گوشت، میوه و نیازهای اولیه هر فرد در ماه از 32 دلار تا 40 دلار هزینه می شود. برای خرید یک دست لباس کامل شامل شلوار، پیراهن، کلاه و کفش برای هر فرد از حدود 300 دلار تا 450 دلار می بایست هزینه کنید.
بسیاری از دانشجویان جهت تأمین هزینه های زندگی در طول هفته تا 20 ساعت اجازه کار دارند و در دو روز آخر هفته می توانند بطور نامحدود کار کنند. اما اگر تصمیم گرفتید آخر یکی از هفته هایتان استراحت کنید، در نظر داشته باشید که برای ساده ترین تفریحات مثل سینما حدود 20 دلار باید هزینه کنید.

هزینه های حمل و نقل در کانادا

حمل و نقل عمومی در همه دنیا مستلزم پرداخت هزینه می باشد. در کشور کانادا نیز چندین راه مختلف برای رسیدن به مقصد خود طبق لیست زیر پیش رو دارید:

اتوبوس و مترو

استفاده از اتوبوس یا مترو یکی از کم هزینه ترین روشها برای رفت و آمد افراد می باشد. بلیط ناوگان حمل و نقل عمومی برای بعضی اقشار جامعه مثل دانش آموزان، دانشجویان، افراد معلول جسمی و افراد مسن دارای درصدی تخفیف است. در کل بلیط اتوبوس یا مترو از 14.5 در ماه تا 29 دلار برآورد می شود.
قوانین مدنی در کشور کانادا برای استفاده از وسایط نقلیه عمومی وجود دارد که همه افراد ملزم به رعایت آنها می باشند. به عنوان مثال در اتوبوس ها چند ردیف ابتدای اتوبوس مخصوص سالمندان، افراد معلول و حتی خانم های باردار می باشد. برای این قشر از مسافران حتی اتوبوس ها این امکان را دارند که بتوانند سطح ارتفاع ماشین را برای سهولت تردد پایین تر بیاورند.

تاکسی و هواپیما

تاکسی و هواپیما از جمله وسایل حمل و نقل با هزینه های بالاتر هستند. در نظر داشته باشید صرفه جویی در زمان از مهمترین معیارهای مردم کانادا است که با استفاده از تاکسی یا هواپیما و البته در قبال هزینه بالاتر این امر مرتفع می گردد.
تاکسی ها در کانادا مجهز به دستگاه تاکسی متر هستند، و ورودی هر فرد برای کوتاه ترین مسیر ممکن 12 دلار است. در هر شهر در کانادا یک یا دو فرودگاه داخلی و یک فرودگاه بین المللی در شهرهای بزرگتر وجود دارد، به همین دلیل حمل و نقل هوایی دور از دسترس نیست.

دوچرخه

از جمله سالم ترین، جذاب ترین و کم هزینه ترین وسیله های حمل و نقل در کانادا که مورد استقبال عموم مردم قرار گرفته، استفاده از دوچرخه می باشد. در نظر داشته باشید حتی در صورتی که دوچرخه شخصی ندارید، مراکز بسیار زیادی در سطح شهر برای در اختیار گذاشتن دوچرخه به شما؛ به صورت ساعتی و حتی روزانه، آماده ارائه خدمات هستند.

قطار

در کانادا تقریبا اکثر شهرها با خطوط ریلی به هم مرتبط هستند. استفاده از قطار یکی دیگر از روشهای عبور و مرور در کانادا می باشد. از آنجایی که قطارها دارای سرعت بسیار بالایی نیستند، بنابراین برای سفرهای تفریحی و لذت بردن از مناظر گزینه بسیار مناسبی است. قطار ها در کانادا از امکانات ویژه ای همچون حمام، رستوران و محیط باشگاهی کوچک بهره مند هستند.

اتومبیل شخصی

یکی دیگر از روش های رفت و آمد، استفاده از اتومبیل شخصی است. با در نظر گرفتن استهلاک خودرو، هزینه سوخت، لوازم جانبی اتومبیل و هزینه های جانبی اتومبیل از جمله بیمه، این روش از رفت و آمد برای قشر متوسط جامعه به صرفه به نظر نمی آید. در نظر داشته باشید هزینه سوخت در کانادا حدودا لیتری 1.5 دلار است.

درآمد در کانادا

هر فرد برای اداره امور زندگی خود نیازمند داشتن شغلی مناسب با تخصص خود و بالتبع داشتن میزان مناسب درآمد ماهیانه است. در کشور کانادا متوسط درآمد افراد از 20،000 دلار برای افراد بدون سابقه کاری و تجربه تا 70،000 دلار برای افراد متخصص با سابقه بالا در سال برآورد شده است. به طور میانگین دستمزد افراد در کانادا حداقل ساعتی 10 دلار می باشد.
اگر هنوز در انتخاب محل زندگی خود مردد هستید، این نکته می تواند به شما کمک کند که بیشترین دستمزد ها به ترتیب در استانهای آلبرتا، سرزمین شمال غربی، بریتیش کلمبیا، ساسکچوان و مانیتوبا دریافت می گردد.
در کانادا افراد با تخصص هایی جون حسابداری و حسابرسی، انواع مهندسی بخصوص مهندسی برق و مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی معدن، پرستاری، مدیریت فروش، آرایش و پیرایش می توانند بالاترین میزان درآمد را داشته باشند.

مالیات در کانادا

طبق قانون با توجه به میزان استفاده از تسهیلات و کسب درآمد در هر کشوری، بخشی از عایدی فرد می بایست به صورت مالیات به دولت پرداخت گردد. کشور کانادا از این قانون مستثنا نیست. میزان مالیات بر ارزش افزوده در کانادا 15% تا 30% است. در حقیقت اگر شخصی تا 45،000 دلار در سال درآمد داشته باشد، مالیات برای او 15% محاسبه می شود. نسبت درآمد بالاتر درصد مالیات دریافتی نیز بالاتر می رود.

در این مقاله به طور خلاصه به بخشی از شرایط زندگی در کانادا اشاره شد، دوستان عزیز در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران متخصص موسسه سفیر مهاجر تماس گرفته و از راهنمایی ایشان بهره مند گردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *