زندگی در کانادا

ساختار سیاسی اجتماعی کانادا

ساختار سیاسی اجتماعی کانادا

کانادا کشوری است سلطنتی، که حکومت آن بر پایه پادشاهی، جمهوری فدرال و مجلس عوام و سنا استوار است. پادشاه کشور کانادا ملکه الیزابت دوم، ملکه بریتانیا می باشد. قانون این کشور همانند قانون بریتانیا بوده و هر گونه اساسنامه و قوانین اجرایی با تایید و امضای ملکه امکان پذیر می باشد.

دولت کانادا

در کانادا هر دولت به صورت جداگانه با قوانین مصوب خود اداره می شود. این دولت ها شامل موارد ذیل می شوند.

  • دولت فدرال

دولت فدرال به طور کلی مسئولیت اداره مملکت را برعهده دارد و وظایف آن شامل سیاست های خارجی، مقابله با جرایم و قاچاق، بودجه، نیروهای مسلح، بهداشت و کشاورزی، تجارت بین الملل، ارتباطات و محیط زیست می باشد.

  • دولت استانی

در این دولت ها رئیس استان از سوی ملکه انتخاب می شوند که نماینده او نیز در کانادا می باشند. رئیس استان همان رهبر و یا با نام استاندار شناخته می شود.

  • دولت شهری و شهرداری

دولت شهری و شهرداری نیز تابع قوانین و مصوبات دولت فدرال یا استانی خود می باشند. در این دولت بیمارستان ها، ادارات پلیس و آتش نشانی مستقیما زیر نظر شهردار فعالیت می کنند و گزارشات خود را به شهردار ارائه می دهند.

احزاب سیاسی کانادا

احزاب در کانادا 4 دسته می باشند.

  • حزب فدرال
  • حزب محافظه کار
  • حزب سبز
  • حزب نیو دمکرات

استان کبک خود دارای حزب مجزاست. زیرا سالهاست که عقاید جدایی طلبانه دارد. استانی که اکثر آنها فرانسوی زبان هستند بسیار تلاش می کنند تا استقلال پیدا کنند.

مجلس سنا

مجلس سنا در کانادا

مجلس سنا

مجلس سنا قسمتی از پارلمان کانادا می باشد. اعضای مجلس سنا به توصیه نخست وزیر توسط فرماندار کل انتخاب می شوند. اعضای مجلس سنا 105 نفر هستند که به آنها سناتور می گویند. مسئولیت مجلس سنا رسیدگی به موضوعات اجتماعی، اقتصادی و تصویب لایحه های مجلس عوام می باشد.

مجلس عوام

مجلس عوام توسط مردم در رای گیری انتخاب می شود و وظیفه آن قانون گذاری می باشد. حزبی که اعضای آن رای بیشتری بیاورند، دولت تشکیل می دهد. حزب برنده اعضای کابینه را از میان حزب های دیگر که توسط مردم رای لازم به دست آورده اند، انتخاب می کند. تالار مجلس عوام در استان انتاریو، شهر اتاوا می باشد که در جلسه هایی که از سوی فرماندار کل تعیین می شود در بلوک مرکزی ساختمان پارلمان در پارلمنت هیل، جمع می شوند.

نحوه برگزاری انتخابات

انتخابات فدرال هر 5سال یک بار، قبل از پایان دوره انجام می گیرد که تعیین روز انتخابات فدرال بر عهده نخست وزیر کانادا می باشد. افرادی که شهروند کانادایی محسوب می شوند و سن آنها 18 سال یا بالاتر است حق شرکت و دادن رای در انتخابات را دارند. طبق قانون اساسی کانادا برای رای دادن در انتخابات فدرال، استانی و محلی فردی می تواند در انتخابات شرکت کند که مدتی را که از سوی دولت کانادا تعیین شده، در آن محل زندگی کرده باشد.

اگر قصد عزیمت به کشور کانادا را دارید، به موسسه سفیر مهاجر مراجعه نمایید. مشاورین موسسه سفیر مهاجر جهت ارائه راهنمایی های لازم در خدمت شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *