اقامت کانادا

اقامت دائم کانادا

اقامت دائم کانادا

مقیم دائم کانادا به شخصی گفته می شود که موفق به اخذ اقامت دائم کانادا شود و این فرد اجازه دارد بدون هیچ محدودیتی در مدت زمان اقامت خود در کانادا، به زندگی و کار بپردازد و از حقوق و مزایای شهروندان کانادا از جمله: پوشش خدمات پزشکی، زندگی، کار و تحصیل در تمامی نقاط کانادا و درخواست شهروندی کانادا، بهره مند شود. لازم به ذکر است که به منظور جلوگیری از دست دادن این امتیازات، فرد حداقل باید به مدت 2 سال در کانادا اقامت داشته باشد و پس سه سال اقامت می تواند برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کند.

کارت اقامت دائم کانادا

کارت اقامت دائم کانادا یا کارت PR از سال 2002 توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا به ازای 50 دلار به مهاجرین دائم اعطا شد، این کارت شبیه به کارت بانکی می باشد و نشان دهنده وضعیت اقامت فرد است. مقیمان کشور کانادا برای ورود به خاک کانادا از طریق خطوط هوایی، زمینی و آبی ملزم به ارائه این کارت هستند. اعتبار  کارت PR به مدت پنج سال است و پس اتمام این مهلت، متقاضی با ارائه درخواست نامه همراه با مدارکی که نشان دهنده ی حضور شخص در کانادا بوده است، اقدام به تمدید اقامت می نماید، این امر تنها با حضور داشتن شخص در کانادا و ارائه آدرس کانادایی میسر است.

اقامت دائم کانادا

کارت اقامت دائم کانادا

مدت زمان اقامت در کانادا

اشخاصی که دارای اقامت دائم کانادا می باشند، می توانند خارج از خاک کانادا زندگی کنند ولی باید حداقل دو سال از پنج سال را در خاک این کشور سپری کنند، در غیر این صورت اقامت دائم کشور کانادا را از دست خواهند داد.

لغو اقامت دائم کانادا

دولت کانادا اجازه دارد که بنا به دلایلی که در قانون ذکر شده است اقدام به لغو اقامت دائم نماید. عمده ترین مواردی که منجر به لغو اقامت دائم کانادا می شود به شرح زیر می باشد:

 • صدور حکم لغو اقامت دائم
 • کسب شهروندی کانادا
 • لغو اقامت دائم به صورت داوطلبانه
 • داور تعین کند که متقاضی دیگر واجد صلاحیت اقامت دائم و PRTD نیست

لغو داوطلبانه اقامت دائم کانادا

از دست دادن اقامت دائم کانادا به صورت خودکار اتفاق نمی افتد، این امر زمانی رخ می دهد که دارنده اقامت دائم کانادا به صورت داوطلبانه برای لغو اقامت دائم خود درخواست دهد.

شرایط لغو اقامت دائم کانادا

برای لغو اقامت دائم دائم کانادا شرایطی نیز لازم است، از عمده ترین شرایط لغو اقامت دائم کانادا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • امتناع از اقامت دائم در کانادا
 • استخدام در مقام دیپلماتیک یا رسمی دولت خارجی
 • اخذ اقامت دائم کشوری که، خواستار لغو اقامت کشور کانادا می باشد
 • اشخاصی که قصد بازدید از کانادا را دارند و به دلیل نداشتن اقامت در کانادا، دارای شرایط لازم اقامت دائم نمی باشند

تفاوت حقوق شهروندی برای مقیمان دائم کانادا و شهروندان کانادایی

به صورت کلی اکثر حقوقی که مقیمان دائم کانادا از آن بهره مند هستند مشابه با حقوق شهروندان کانادایی است. اما در این امر برخی از تفاوت ها وجود دارد که عبارتند از:

 • عدم حق رای برای فرد مقیم دائم کانادا
 • عدم صدور پاسپورت کانادایی برای فرد مقیم دائم کانادا
 • عدم اجازه شرکت در نیروی مسلح کانادا برای فرد مقیم دائم کانادا

مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر ارائه دهنده خدمات مشاوره در امور پذیرش تحصیلی در دانشگاه های معتبر دنیا و امور کاری و سرمایه گذاری در خدمت شماست. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط سیستم سرمایه گذاری در کانادا، زندگی در کانادا و تحصیل در کانادا، با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید. چنانچه تمایل دارید تا شرایط خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهید فرم ارزیابی زیر را تکمیل نموده تا مشاورین ما شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *