کار در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه

کار دانشجویی در ترکیه

ترکیه به دلیل شرایط مساعد تحصیل و زندگی مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است، از هین رو دانشجویانی که کشور ترکیه را برای کار و زندگی انتخاب می نمایند به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی در ترکیه؛ به انجام کار دانشجویی می پردازند. در این مقاله موسسه حقوقی سفیر مهاجر با توجه به قوانین کار در کشور ترکیه، به بررسی شرایط کار دانشجویی در ترکیه می پردازد.

شرایط کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویان بین المللی که در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند اجازه کار در هیچ کدام از دفاتر کار دولتی و یا خصوصی کشور ترکیه را ندارند، اما آنان می توانند در دانشگاه های ترکیه اعم از خصوصی یا دولتی مشغول به کار شوند. از این دانشگاه ها می توان به دانشگاه های دولتی بغازیچی و دانشگاه فنی خاورمیانه و دانشگاه های خصوصی از جمله: سابانچی، کوچ، بیلگی و بیلکنت اشاره کرد. یادگیری زبان ترکی برای یافتن شغل مناسب در کشور ترکیه امری بسیار مهم و ضروری به تلقی می شود اما با این حال دانشگاه هایی وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می کنند و اکنون در تلاشند تا با دانشگاه های دولتی برای جذب کادر علمی برتر و پژوهشگران بین المللی رقابت کنند. همچنین مؤسسات تحقیقاتی بسیاری دارد که به زبان فرانسه و آلمانی به تدریس علوم می پردازند. برخی از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به عنوان دستیار نزد استاد خود مشغول به کار می شوند و به این دانشجویان علاوه بر بورسیه تحصیلی حقوق تعلق می گیرد. لازم به ذکر است که دانشجویان تنها 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند تا بتوانند به اندازه کافی بر دروسشان تمرکز داشته باشند.

بازار کار پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویانی که از دانشگاه های معتبر ترکیه فارغ التحصیل شده اند ظرف مدت 1 سال فرصت دارند تا برای دریافت اجازه کار ترکیه اقدام کنند. برخلاف دوره دانشجویی یادگیری زبان ترکی برای انجام کار پس از تحصیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا اغلب مشاغل نیازمند یادگیری زبان ترکی است و از دلایل آن می توان به برخورد روزانه با مردم ترک زبان و عدم آشنایی زیاد مردم ترک زبان به زبان انگلیسی اشاره کرد. اما با این حال امکان دارد تا هنگام جست و جوی شغل دانشجو با فرصت های متعدد شغلی رو به رو شود. اولین گام برای جست و جوی شغل در ترکیه تهیه رزومه مناسب و سپس جست و جوی شغل مورد نظر در اینترنت می باشد، بسیاری از شرکت ها به زبان ترکی و انگلیسی صحبت می کنند و برخی از شرکت ها به زبان های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی، عربی، روسی و غیره صحبت می کنند. فرصت های شغلی متعددی هم در شرکت های مطبوعاتی وجود دارد به عنوان مثال: برخی از شرکت ها که سراسر ترکیه شعبه دارند، ممکن است به نیروی کار خارجی احتیاج پیدا کنند. لازم به ذکر است که فرصت های شغلی فصلی فراوانی در کشور ترکیه وجود دارد.

مشاغل دانشجویی در دانشگاه های ترکیه

مشاغل دانشجویی در دانشگاه های کشور ترکیه

اجازه کار دانشجویی در ترکیه

شرایط کار در ترکیه توسط قانون کار ترکیه و قانون اتحادیه کارگری ترکیه تعیین می گردد و مجوز های کار توسط وزارت کار ترکیه صادر می شود. متقاضیان پس از یافتن شغل باید اقدام به دریافت مجوز کار ترکیه نمایند و در این مورد هیچ تضمینی وجود ندارد که اجاره کار به اتباع خارجی تعلق بگیرد. اجازه کار در ترکیه اغلب به مدت 1 سال صادر می شود و متقاضی پس از 1 سال می تواند مجوز خود را به مدت 3 سال و سپس 6 سال تمدید کند و پس از 8 سال می تواند برای اقامت دائم ترکیه اقدام نماید. لازم به ذکر است که در صورت پیوستن اتحادیه اروپا به ترکیه، اروپاییان برای کار در ترکیه، نیازی به دریافت اجازه کار ندارد.

قوانین کار دانشجویی در ترکیه

دانشجویانی که قصد کار در کشور ترکیه را دارند، به منظور دریافت اجازه کار باید فرم های مربوطه را به صورت آنلاین تکمیل کرده و همراه با مدارک لازم به وبسایت turkiye.gov.tr ارسال نمایند. پس از انجام این عمل ظرف مدت 30 روز اجازه کار برای دانشجویان صادر می گردد. دانشجویان اکثرا از طریق آنلاین برای جست و جوی شغل مناسب اقدام می نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه، تحصیل در ترکیه، مهاجرت به ترکیه و اخذ اقامت ترکیه با مشاورین مجرب ما تماس حاصل فرمایید. مشاورین موسسه حقوقی سفیر مهاجر شمار در خصوص اخذ اقامت و زندگی در ترکیه آگاه می سازند. چنانچه قصد دارید تا شرایط خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهید فرم ارزیابی زیر را تکمیل کرده تا مشاورین ما شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهند.

سوالات متداول کار دانشجویی در ترکیه

1- آیا امکان کار دانشجویی در ترکیه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد؟

بله، دانشجویان بین المللی اجازه دارند تا به مدت 30 ساعت در هفته به انجام کار دانشجویی بپردازند.

2- دانشجویان بین المللی چه مدت در هفته اجازه کار دانشجویی دارند؟

دانشجویان بین المللی 30 ساعت در هفته اجازه کار دانشجویی در ترکیه دارند.

3- صدور مجوز کار در ترکیه چه مدت به طول می انجامد؟

دانشجویانی که قصد کار در کشور ترکیه را دارند، به منظور دریافت اجازه کار باید فرم های مربوطه را به صورت آنلاین تکمیل کرده و همراه با مدارک لازم به وبسایت turkiye.gov.tr ارسال نمایند. پس از انجام این عمل ظرف مدت 30 روز اجازه کار برای دانشجویان صادر می گردد.

4- آیا می توان بدون اجازه کار در کشور ترکیه به انجام کار دانشجویی پرداخت؟

خیر، دریافت اجازه کار دانشجویی به منظور کار در ترکیه الزامی است.

5- اجازه کار در کشور ترکیه به چه مدت صادر می شود؟

اجازه کار در ترکیه اغلب به مدت 1 سال صادر می شود و متقاضی پس از 1 سال می تواند مجوز خود را به مدت 3 سال و سپس به مدت 6 سال تمدید کند.

6- آیا دانشجویان بین المللی اجازه کار در دفاتر خصوصی و دولتی کشور ترکیه را دارند؟

خیر، دانشجویان بین المللی که در کشور ترکیه مشغول به تحصیل هستند اجازه کار در هیچ کدام از دفاتر کار دولتی و یا خصوصی کشور ترکیه را ندارند، اما آنان می توانند در دانشگاه های ترکیه اعم از خصوصی یا دولتی مشغول به کار گردند.

7- نحوه جست و جوی کار دانشجویی در ترکیه به چه صورت است؟

جست و جوی کار دانشجویی در ترکیه اغلب به صورت آنلاین انجام می پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *