زندگی در روسیه

گواهینامه رانندگی مهاجران در روسیه

گواهینامه رانندگی

تعویض گواهینامه رانندگی مهاجران در روسیه با گواهینامه رانندگی این کشور، در اکثر موارد دارای یک روند مستقیم است؛ با این حال، برای برخی از مهاجران، گرفتن گواهینامه رانندگی روسی می تواند یک روند طولانی باشد. گردشگران و مهاجران در روسیه، مجاز به رانندگی با استفاده از گواهینامه رانندگی صادر شده در کشور مادری خود برای شش ماه اول پس از ورود به کشور روسیه می باشند. اما، اگر در روسیه رانندگی می کنید، باید گواهینامه خود را توسط یک مترجم رسمی ترجمه و محضری نمایید. اگر بیش از شش ماه در این کشور اقامت داشته باشید، از شما خواسته می شود که تست رانندگی روسیه را بگذرانید و گواهینامه رانندگی روسیه دریافت کنید. مانند بسیاری از کشورهای اروپایی، آزمون رانندگی روسیه از 2 بخش تئوری و عملی تشکیل شده است؛ در نظر داشته باشید که در هر دو آزمون فقط به زبان روسی انجام می شود، بنابراین نیاز به تسلط به زبان روسی می باشد. در این مقاله برای اطلاعات بیشتر به بررسی جزئیات گواهینامه رانندگی مهاجران در روسیه می پردازیم.

آیا می توان از گواهینامه رانندگی خود در روسیه استفاده نمود؟

افرادی که 18 سال تمام و  بزرگتر می باشند (برای رانندگی اتومبیل)، می توانند به طور کلی برای گواهینامه رانندگی روسیه اقدام نمایند. با این وجود بسته به اینکه آیا شخص برای یک مدت کوتاه به روسیه سفر کرده است، و یا به این کشور به صورت دائم مهاجرت کرده است و اجازه اقامت معتبر دارد، قوانین مختلفی اعمال می شود.

از آنجا که سن قانونی برای رانندگی در روسیه 18 سال است، شما حتی اگر در سنین کم تر در کشور خود مجوز کامل برای رانندگی دریافت کرده اید، قادر به رانندگی در روسیه نخواهید بود. اتباع خارجی می توانند با استفاده از گواهینامه صادره از کشور خود، تا مدت شش ماه در روسیه رانندگی کنند؛ اما همه رانندگان خارجی باید علاوه بر آن، گواهینامه رانندگی بین المللی (IDT) را نیز کسب نمایند.

چه کسانی به گواهینامه رانندگی روسیه احتیاج دارند؟

هنگامی که در روسیه هستید، این مسئله که آیا نیاز به مبادله گواهینامه رانندگی خارجی خود دارید یا خیر، به وضعیت اقامت شما بستگی دارد. بازدید کنندگان موقت نیازی به تعویض گواهینامه رانندگی خارجی خود ندارند بلکه باید ترجمه رسمی روسی از آن دریافت کنند. در هنگام رانندگی در روسیه، این افراد لازم است گواهینامه خود، ترجمه روسی (یعنی IDP) و شناسنامه یا گذرنامه خود را همراه داشته باشند.

اگر دارای اجازه کار در روسیه یا اجازه اقامت در این کشور هستید، موظف می باشید در ظرف مدت 60 روز پس از دریافت اجازه اقامت خود، گواهینامه رانندگی خارجی خود را با یک گواهینامه رانندگی روسی مبادله نمایید. لازم به ذکر است کارمندان دیپلماتیک و کنسول گری ها و خانواده های آن ها از نیاز به تست رانندگی یا گواهی پزشکی روسی معاف می باشند.

گواهینامه رانندگی در روسیه

گواهینامه رانندگی مهاجران در روسیه

نحوه تعویض گواهینامه رانندگی خود در روسیه

برای تعویض گواهینامه رانندگی خود در روسیه، نیاز به طی یک سری مراحل می باشد. مراحل مربوط به دریافت گواهینامه رانندگی روسیه شامل موارد زیر است:

 • کلاس رانندگی برای مدت زمان لازم (معمولاً 50 ساعت)
 • امتحان عملی رانندگی، رانندگی در یک مسیر آزمایشی و در جاده های شهری
 • آزمون رانندگی تئوری

اگر قبلاً در کشور خود آزمون رانندگی عملی را گذرانده اید، و اگر کشور شما با روسیه توافقنامه ای داشته باشد، ممکن است از گذارندن کلاس رانندگی و امتحان عملی معاف شوید. در چنین مواردی، شما فقط نیاز به امتحان رانندگی الکترونیکی روسی دارید، و سپس گواهینامه خارجی خود را با یک گواهینامه روسی مبادله می نمایید.

دانش زبان روسی، بزرگترین مانع برای ساکنان انگلیسی زبان در این کشور است. همه آزمون ها فقط به زبان روسی برگزار می شود و شما قادر نخواهید بود مترجم همراه خود داشته باشید؛ بنابراین نیاز است در ابتدا دانش معقولی از زبان روسی داشته باشید.

مرحله اول: کلاس رانندگی و آزمون رانندگی روسیه

اگر شما نیاز به گذراندن یک آزمون رانندگی عملی روسی دارید، اولین قدم برای گرفتن گواهینامه رانندگی روسیه ثبت نام در کلاس های رانندگی است. شما مجبور خواهید بود برای مدت زمان مشخصی (معمولاً 50 ساعت)، بین دو تا شش ماه تمرین رانندگی کنید. دوره کلاس ها از نظر مدت، هزینه و سختی آن ها متفاوت است. بسیاری از آموزشگاه های رانندگی روسیه بسته هایی را برای مطالعه برای هر دو آزمون رانندگی تئوری و عملی روسیه ارائه می دهند.

از سال 2016 میلادی، آزمون رانندگی روسیه سخت تر شده است؛ تا قبل از آن آزمون شامل 3 مرحله بود ولی اکنون شامل 5 مرحله می باشد. در صورت قبولی در آژمون، با گواهی خود می توانید در آخرین مرحله آزمون، یعنی آزمون تئوری شرکت نمایید.

مرحله دوم: آزمون رانندگی تئوری و هزینه های آن

آزمون رانندگی تئوری روسی شامل 20 سؤال چند گزینه در مورد قوانین راهنمایی و رانندگی در روسیه است؛ شما مجاز به زدن دو گزینه اشتباه هستید، پس از آن پنج سوال به سوالات شما افزوده می شود؛ الزامی است به پنج سوال اضافی صحیح پاسخ داده شود، در غیر این صورت منجر به عدم موفقیت خواهد شد.

هزینه صدور گواهینامه رانندگی روسیه در حدود 2000 روبل است. اگر بصورت آنلاین یا الکترونیکی هزینه های مربوطه را پرداخت نمایید؛ ممکن است 30 درصد تخفیف به شما تعلق بگیرد. پس از گذراندن امتحان تئوری، در همان روز به شما گواهینامه رانندگی روسیه داده می شود. کل مراحل آزمایش و دریافت گواهینامه شما به طور معمول در یک ساعت انجام می شود.

گواهینامه رانندگی در روسیه

گواهینامه رانندگی در کشور روسیه

مرحله سوم: گرفتن گواهینامه راننده روسی

اگر آزمون رانندگی تئوری روسی را پشت سر بگذارید، گواهینامه رانندگی روسی بلافاصله در مرکز آزمون برای شما صادر شود. گواهینامه های رانندگی در روسیه به صورت کارت های پلاستیکی ارائه می شوند که شبیه به گواهینامه رانندگی اتحادیه اروپا هستند.

تاریخ انقضاء گواهینامه همان تاریخ اقامت شما خواهد بود. اگر مدت زمان اقامت شما تمدید شود، می توانید تاریخ انقضاء گواهینامه رانندگی روسیه را برای مدت تمدید شده نیز در دفتر GIBDD تمدید نمایید، بدون اینکه نیازی به برگزاری آزمون رانندگی دیگری در روسیه داشته باشید. هنگام درخواست مجوز رانندگی روسیه، مدارك ذیل لازم است:

 • گذرنامه
 • یک قطعه عکس رنگی
 • اجازه اقامت معتبر روسی
 • اثبات گذراندن دوره رانندگی
 • فرم درخواست تکمیل شده
 • گواهینامه اصلی رانندگی خارجی شما
 • کپی از گواهینامه رانندگی شما با ترجمه معتبر
 • یک گواهی پزشکی که گواهی می دهد شما مناسب رانندگی هستید.

مدارک لازم هنگام رانندگی در روسیه

از آنجا که هنگام رانندگی در روسیه ممکن است به صورت تصادفی با پلیس راهنمایی و رانندگی برخود نمایید، همواره لازم است مدارک زیر را در هنگام رانندگی همراه خود داشته باشید تا از جریمه شدن خودداری کنید. این مدارک عبارتند از:

 • گواهینامه رانندگی خارجی یا گواهینامه رانندگی روسیه
 • مجوز رانندگی بین المللی
 • بیمه نامه
 • کارت ماشین

جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط مهاجرت به روسیه، زندگی در روسیه، کار در روسیه و تحصیل در روسیه، با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *