زندگی در روسیه

فستیوال و جشن های مشهور روسیه

فستیوال های روسیه

سالانه فستیوال های جذاب و متعددی در کشور روسیه برگزار می شود که اقدام به پا داشتن مناسبت های بیشماری در زمینه: موسیقی، فیلم، تئاتر، غذا، برف، فرهنگ، دین و تاریخ می نمایند. همچنین جشن های سنتی روسیه مانند عید پاک، کریسمس، جشن های تاریخی و سنتی از محبوبیت ویژه ای میان مردم برخوردار است. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی 10 عدد از جشن های مشهور روسیه بپردازیم.

7 ژانویه: کریسمس ارتدکس در روسیه

پس از انقلاب سال 1917؛ تمامی جشن های مذهبی از جمله کریسمس در کشور روسیه ممنوع اعلام شد. اما در سال 1992 برگزاری این جشن مجددا آغاز شد. می توان گفت که امروزه تفریبا تمامی روس ها و کلیسا های روسیه کریسمس را در تاریخ 7 ژانویه جشن می گیرند. بسیاری از خانواده ها در تاریخ 6 ژانویه در کلیسا جمع می شوند و سپس به منظور صرف شام ویژه مقدس یعنی کوتیا، فرنی و کشمش به منزل باز می گردند. همچنین بعضی از افراد صبح کریسمس به کلیسا مراجعه می کنند.

کریسمس ارتدکس در روسیه

کریسمس ارتدکس در کشور روسیه

25 ژانویه: روز تاتیانا

روز دانش آموز در روسیه به نام روز تاتیانا نام گذاری شده است. علت این نام گذاری به زمانی باز می گیردد که امپراطور الیزابت در تاریخ 25 ژانویه 1755 فرمان تاسیس دانشگاه مسکو را امضا کرد و این روز با یادبود شهید تاتیانا در قرن سوم مصادف شد. امروزه در روز تاتیانا تمامی دانش آموزان به میدان سرخ رفته و علاوه بر اسکیت سواری از برنامه های دیگر از جمله: نمایش های جذاب، ستاره های موسیقی پاپ، رقص و اسکی روی یخ بهره مند می شوند.

روز تاتیانا

روز تاتیانا در روسیه

جشنواره بین المللی مجسمه های برفی و یخی ، کراسنویارسک

از تاریخ: 23 فوریه تا 12 مارچ رقابت بین المللی ساخت مجسمه های برفی و یخی در سواحل رودخانه ینیزایی در کراسنویارسک برگزار می شود. در تاریخ مقرر شده تعداد زیادی از: هنرمندان، مجسمه سازان و معماران با استفاده از یخ و برف اقدام به ایجاد خلق اثری اعجاب انگیز و متحصر به فرد می گردند.

جشنواره بین المللی مجسمه های برفی

جشنواره بین المللی مجسمه های برفی و یخی ، کراسنویارسک

فوریه :فستیوال ماسلنیتسا

جشن ماسلنیتسا به مدت یک هفته از اواخر فوریه تا آغاز ماه اسفند برگزار می شود. این مراسم غیر مذهبی که ریشه تاریخی هم دارد به عنوان هفته پنکیک یا پنیر نامیده می شود و علت این نام گذازی عدم مصرف گوشت از سوی معتقدین مسیحیت است. ماسلنیتسا نماد پایان بهار و آغاز زمستان می باشد که با جشن و شادی همراه است. در این یک هفته هر روز هفته فعالیت های متعددی انجام می شود و در روز پایانی عروسک چوبی به نام بانو ماسلنیتسا، آتش زده می شود. این امر نماد پایان یافتن زمستان است.

فستیوال ماسلنیتسا

فستیوال ماسلنیتسا در روسیه

8 مارس: روز جهانی زن

اکثر جمعیت روسیه با شعار برابری زنان در تاریخ 8 مارس اقدام به برگزاری جشن روز جهانی زن می نمایند. در این روز دستاورد های زنان اعم از شخصی و حرفه ای جشن گرفته می شود و مردم کار خود را تعطیل کرده و اداره ها اقدام به برگزاری جشن می نمایند و تمامی آقایان هدیه هایی از جمله گل و شکلات به زنان خود تقدیم می کنند.

روز جهانی زن

روز جهانی زن در روسیه

آوریل: جشنواره بین المللی فیلم مسکو

اولین جشنواره بین المللی فیلم مسکو در سال 1953 برگزار شد و از سال 1959 این جشنواره سالانه به صورت منظم برگزار می شود و بیش از 200 فیلم از 50 کشور مختلف به نمایش در می آید.

جشنواره بین المللی فیلم مسکو در روسیه

جشنواره بین المللی فیلم مسکو

مارس- آوریل: جشنواره تئاتر ماسک طلایی ، مسکو

جشنواره تئاتر ماسک طلایی در سال 1993 برگزار شد و کلیه ژانرها را از درام گرفته تا تئاتر رقص و عروسکی مدرن را تحت پوشش قرار داده است. جشنواره تئاتر ماسک طلایی در شهر مسکو برگزار می شود و مراسم اهدا جوایز در ماه آوریل انجام می شود.

جشنواره تئاتر ماسک طلایی ، مسکو

جشنواره تئاتر ماسک طلایی ، مسکو

مه- ژوئیه: جشنواره شبهای سفید سن پترزبورگ

به دلیل موقعیت شمالی شهر سن پترزبورگ خورشید در ماه های مه و اواسط ژوئیه؛ به صورت کامل غروب نمی کند. هنگام پیاده روی در نیمه شب خورشید در افق دیده می شود. وقوع این اتفاق موجب شده است تا سالانه عده زیادی از گردشگران از سرتا سر جهان به منظور بازدید از جشنواره های هنر، موسیقی و رقص توسط ستاره های روسی به این کشور سفر کنند.

جشنواره شبهای سفید سن پترزبورگ

جشنواره شبهای سفید سن پترزبورگ در روسیه

9 مه: روز پیروزی

9 مه سالگرد پایان جنگ جهانی اول می باشد از همین رو  هر ساله در این تاریخ چشمگیر ترین رویداد در روسیه یعنی: رژه، آتش بازی، نمایش قدرت نظامی برگزار می شود و همچنین حضور تانک ها، موشک ها، سربازان و پرواز هواپیما ها بر فراز آسمان به این جشن جلوه ویژه ای می بخشد.

روز پیروزی

روز پیروزی در روسیه

ژوئن: ایوان کوپالا

این جشن یکی از جشن های تابستانی می باشد که شباهت زیادی با چهارشنبه سوری دارد و از تاریخ 23 تا 24 ژوئن برگزار می شود. اعتقاد بر آن است که در این روز طبیعت نیروی شفا دهنده پیدا می کند. به همین دلیل دختران صبح خیلی زود با پای برهنه در طبیعت قدم می زنند و از 12 گیاه برای خود تاج گل درست می کنند و سپس در هنگام شب که هوا رو به تاریکی می رود. دختران و پسران دست در دست یک دیگر داده و آواز می خوانند و سپس از روی آتش می پرند.

ایوان کوپالا

ایوان کوپالا در روسیه

جهت کسب اطلاعات بیشتر از شرایط مهاجرت به روسیه، زندگی در روسیه، کار در روسیه و تحصیل در روسیه، با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *