تحصیل در آلمان

سیستم آموزشی مدارس آلمان

سیستم آموزشی آلمان

در کشور آلمان انواع مختلفی از مدارس وجود دارد که دوره های آموزشی را با شیوه های نوین به دانش آموزان ارائه می دهند. مهاجرانی که قصد دارند فرزندان خود را در یکی از موسسات آموزشی کشور آلمان ثبت نام کنند باید در رابطه با انواع مدارس و شیوه های آموزشی کشور آلمان اطلاعات جامعی را کسب نمایند تا بتوانند بهترین فرصت های مطالعاتی را در اختیار آنان قرا دهند. در این مقاله موسسه حقوقی سفیر مهاجر به بررسی شرایط تحصیل و سیستم آموزشی آلمان می پردازد.

استاندارد های آموزشی کشور آلمان

کشور آلمان به دلیل استاندارد های آموزشی بالا به شهرت بین المللی دست یافته است. مطابق با آخرین بررسی های انجام شده در طی 15 سال اخیر آلمان در ریاضیات رده شانزدهم و در علوم رتبه شانزدهم قرار گرفته است. لازم به ذکر است که بیش از نیمی از دانش آموزان در کشور آلمان وارد دانشگاه می شوند و یکی از دلایل این امر می تواند کاهش سطح اضطراب ناشی از کار و تحصیل در موسسات آموزش عالی باشد. در مدارس آلمان بیشتر بر روی موضوعات آکادمیک که بر خلاقیت تاکید دارد پرداخته می شود و دانش آموزان در سن 10 سالگی تصمیم می گیرند تا در محیط آکادمیک یا غیر آکادمیک به ادامه تحصیل بپردازند.

مدارس دولتی و بین المللی در کشور آلمان

مدارس کشور آلمان به 2 دسته دولتی و خصوصی تقسیم می گردند. اکثر دانش آموزان در مدارس دولتی مشغول به تحصیل می شوند زیرا تحصیل در مدارس دولتی آلمان به صورت رایگان ارائه می شود. اما با این حال برخی از مهاجران فرزندان خود را در مدارس بین المللی ثبت نام می نمایند تا بتوانند به زبان انگلیسی به ادامه تحصیل بپردازند.

آموزش اجباری در کشور آلمان

تحصیل در کشور آلمان برای سنین 6 تا 15 سال به صورت اجباری است و تا سن 18 سالگی ادامه دارد، همچنین بیشتر مدارس آلمان دولتی رایگان می باشند اما والدین می توانند در صورت تمایل آنان را در مدارس خصوصی یا بین المللی ثبت نام کنند. لازم به ذکر است که سیاست آموزشی آلمان در هر ایالت متفاوت بوده و هر ایالت دارای سیستم آموزشی مختص به خود می باشد که سیستم آموزشی را تعیین می نماید. این بدان معنا است که سیستم آموزشی در سراسر آلمان متفاوت است و مدارس مختلف در آلمان به آموزش کتب درسی با شیوه های متفاوت می پردازند. در طول سال تحصیلی به صورت مداوم از دانش آموزان آزمون گرفته می شود و 2 بار در سال دانش آموزان با نمره 1 تا 6 مورد سنجش واقع می شوند و در صورتی که دانش آموزان نتوانند حد نصاب نمره را کسب نمایند ملزم به تحصیل مجدد می باشند. لازم به ذکر است که حضور دانش آموزان در مدرسه اجباری است و تحصیل در خانه غیر قانونی تلقی می شود و والدین جریمه می گردند.

دبیرستان های آلمان

دبیرستان های کشور آلمان

سال تحصیلی در کشور آلمان

سال تحصیلی در مدارس دولتی آلمان  از اواسط اوت/ سپتامبر آغار می گردد و تا حدود 1 ژوئیه به پایان می رسد، اما این تاریخ در هر ایالت متفاوت است به صورت کلی شش هفته تعطیلات تابستانی، دو هفته تعطیلات پاییز، دو یا سه هفته در کریسمس و یک هفته برای عید پاک در تقویم مدارس وجود دارد و مدارس خصوصی دارای تقویم مختص به خود می باشند.

هفته تحصیلی در مدارس آلمان

به صورت کلی روز های آموزشی در مدارس دولتی از 2 شنبه تا جمعه است و کلاس ها از ساعت 8 صبح آغاز می شود و تا ساعت 1 الی 2 بعد از ظهر ادامه دارد اما برخی از مدارس تا ساعت 4 باز می باشند.در اکثر مدارس دولتی آلمان ساعت نهار وجود ندارد زیرا مدرسه قبل از زمان موعود تعطیل می شود. هر کلاس 25 دقیقه به طول می انجامد و دانش آموزان می توانند 5 دقیقه به استراحت بپردازند.

وضعیت دانش آموزان غیر آلمانی زبان در مدارس کشور آلمان

مقطعی که که دانش آموزان در آن مشغول به تحصیل می گردند با توجه به تسلط بر زبان آلمانی متغیر است اما به صورت کلی کودکان خارجی که در مهد کودک های آلمان حضور نداشته اند اغلب در کلاس اول و یا دوم مشغول به تحصیل می شوند همچنین با توجه به افزایش تعداد دانش آموزان غیر آلمانی زبان در کشور آلمان برخی از تدابیر به منظور سهولت تحصیل دانش آموزان اندیشیده شده است، به عنوان مثال: به دانش آموزانی که در خانواده های غیر آلمانی زبان زندگی می کنند دوره های مقدماتی، کلاس های دو زبانه و دوره های فشرده ارائه می شود. همچنین برخی از والدین خارجی که فرزندانشان در آلمان به دنیا آمده است، ممکن است نگران از دست دادن ریشه فرهنگی خود باشند، به همین دلیل در برخی از ایالت های آلمان کلاس هایی به غیر از زبان آلمانی برگزار می شود.

ساختار سیستم آموزشی کشور آلمان

دوره پیش دبستانی و مهد کودک در کشور آلمان به صورت اختیاری ارائه می شود و پس از این مرحله دوره ابتدایی و دبیرستان به صورت اجباری و در انواع مختلفی ارائه می شود که عبارت است از:

دوره پیش دبستانی در آلمان

کودکان زیر 3 سال در مهدکودک (Kinderkrippen) و کودکان 3 تا 6 سال در (Kindergarten/Kita) ثبت نام می شوند. مهد کودک ها در کشور آلمان اکثرا در به صورت تمام وقت و در آخر هفته ها فعالیت دارند. مهد کودک ها در کشور آلمان به صورت خصوصی و دولتی و اغلب به صورت رایگان می باشد. در شهر های بزرگ مهد کودک های 2 زبانه وجود دارد. به صورت کلی گذراندن دوره پیش دبستانی در آلمان به صوت اختیاری است اما شرکت در این دوره یکی از بهتربن روش ها برای آشنایی کودکان با فرهنگ و زبان آلمانی است. همچنین در برخی از ایالت ها کودکان برای شرکت در دوره های آمادگی برای دوره ابتدایی Vorklassen ثبت نام می نمایند.

مهدکودک های آلمان

مهدکودک های کشور آلمان

دوره ابتدایی در آلمان

دوره ابتدایی در آلمان (Grundschule) برای کودکان شش سال از ترم پائیز آغاز می گردد و تا 10 سالگی ادامه دارد. برخی از کودکان در صورت وجود استعداد و به شرط قبولی در آزمون ورودی می توانند زودتر از موعد برای تحصیل در دوره ابتدایی اقدام کنند. لازم به ذکر است که مسئولین مدرسه بر روی کودکانی که زودتر از موعد مقرر شده مشغول به تحصیل می باشند هیچ گونه فشاری وارد نمی کند. آموزش در مقطع ابتدایی در کشور آلمان بین 20 تا 30 ساعت در هفته ارائه می شود. دروس دوره ابتدای شامل: ادبیات، ریاضیات، علوم، زبان خارجی، دین و مهارت های رایانه ای است، اما با این حال برنامه های درسی در هر ایالت آلمان متفاوت است. در پایان دوره ابتدایی کودکان مورد ارزیابی قرار می گیرند و به والدین در راستای انتخاب مدرسه مناسب برای تحصیل دوره متوسطه مشاوره ارائه می شود.

دوره متوسطه در آلمان

دانش آموزان بر اساس عملکرد تحصیلی، علایق، توصیه مشاوران و تصمیم والدین در یکی از مدارس متوسطه آلمان مشغول به تحصیل می شوند. مدارس کشور آلمان در دوره متوسطه به انواع زیر تقسیم می گردد:

  • Gymnasium: برای متقاضیان تحصیل در دوره دانشگاه
  • Realschule : برای متقاضیان تحصیل در دوره متوسطه
  • Hauptschule: برای متقاضیان تحصیل در دوره فوق دیپلم
  • Gesamtschule: مدرسه جامع با ترکیبی از انواع آموزش

Gymnasium

این مدارس به آموزش دروس برای کودکان 10 تا 18 سال می پردازد. در این مدارس 32 تا 40 ساعت در هفته آموزش وجود دارد و طیف گسترده ای از مطالب با استاندارد بالا و به دو زبان اجباری خارجی (اغلب انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی یا لاتین) ارائه می شود. همچنین برخی از دوره های ورزشی، موسیقی و هنر به دانش آموزان ارائه می شود. در سال یازدهم  دانش آموزان به منظور آمادگی برای امتحان نهایی وارد دوره یکساله Gymnasiale Oberstufe می شوند و در پایان دانش آموزان به منظور ورود به دانشگاه های آلمان در آزمون Abitur شرکت می نمایند.

Realschule

این مدارس در آلمان برای سنین 10 تا 15 یا 16 سال طراحی شده است و یکی از رایج ترین شکل آموزش دوره متوسطه است که طیف وسیعی از دروس را با شیوه استاندار آموزشی ارائه می دهد. در این مدارس دانش آموزان می توانند به صورت اختیاری یک زبان دوم (به طور معمول فرانسوی) برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند. دانش آموزان پس از اتمام این دوره می توانند در برخی از مشاغل و یا کار آموزی ها شرکت کنند. می توان گفت که به طور معمول فارغ التحصیلان این مدارس در اقشار میانی تجارت و صنعت قرار می گیرند، از جمله: فروشندگان، پرستاران، کارمندان متوسط دولتی، دبیران و غیره.

Hauptschule

این مدارس دانش آموزان را برای تحصیل در مقطع فوق دیپلم آماده می سازند. این نوع مدارس در آلمان برای دانش آموزانی که تمایل به ورود به بازار تجارت و کارآموزی در برخی از بخش های صنعتی هستند گزینه بسیار مناسبی به شمار می آید. آموزش در این مدارس با یک زبان و با تمرکز بر رشته های ریاضیات و علوم رایانه انجام می پذیرد. دانش آموزان پس از اتمام این دوره می توانند در دوره کارآموزی شرکت کنند.

Gesamtschule

این مدارس دوره های ذکر شده را به صورت ادغام شده به دانش آموزان ارائه می دهند تا دانش آموزان در نهایت بتوانند با توجه به تمایل خود مدرک لازم را دریافت نمایند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، از شرایط مهاجرت به آلمان، زندگی در آلمان و تحصیل در آلمان، با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید. چنانچه تمایل دارید تا شرایط خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهید فرم ارزیابی زیر را تکمیل نموده تا مشاورین ما شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهند.

سوالات متداول سیستم آموزشی مدارس آلمان

1- آیا تحصیل در مدارس آلمان رایگان است؟

تحصیل در مدارس دولتی آلمان رایگان است.

2- آیا تحصیل در مدارس آلمان اجباری است؟

بله، دوره های تحصیلی در مدارس آلمان برای سنین 6 تا 15 سال به صورت اجباری ارائه میشود.

3- آیا تحصیل در مدارس آلمان با آزمون ورودی صورت می پذیرد؟

خیر، میتوان در مدارس آلمان بدون آزمون ورودی تحصیل نمود.

4- آیا دانشگاه های آلمان رایگان است؟

بله، تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان رایگان است.

5- آیا در آلمان مدارس دو زبانه وجود دارد؟

بله، دانشجویان بین المللی می توانند در مدارس 2 زبانه به ادامه تحصیل بپردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *