کار در آلمان, کار در اتریش, کار در ایتالیا, کار در سوئد, کار در فرانسه

تنظیم رزومه کاری در کشور های اروپایی، آمریکا و انگلستان

نگارش رزومه کاری

اولین گام برای یافتن شغل مناسب، تنظیم رزومه کاری یا CV می باشد. تهیه رزومه کاری در کشور های خارجی می تواند چالش بزرگ برای کارجویان باشد زیرا قالب رزومه کاری در هر کشور متفاوت است. به عبارت دیگر محتویات رزومه کاری در تمامی جهان یکسان است اما نحوه ارائه مهارت ها، تجربه ها و دستاوردها تاثیر به سزایی در یافتن شغل مناسب دارد. تهیه رزومه مناسب منجر به پدید آمدن تصور مثبت و جذاب در ذهن کارفرما و در نهایت یافتن شغل مناسب می گردد. در این مقاله موسسه حقوقی سفیر مهاجر به ارائه راه کار هایی برای تنظیم رزومه کاری در برخی از کشور ها می پردازد.

تفاوت CV و رزومه کاری

اواین قدم برای کارجویان درک تفاوت بین CV و رزومه کاری می باشد. معنای این کلمات در هر کشور متفاوت است، به عنوان مثال: در ایالات متحده، رزومه یک سند کوتاه مدت است در حالی که CV یک نسخه طولانی و دقیق تر می باشد و در برخی از کشور ها این 2 واژه به صورت یکسان معنی می شود.

تنظیم رزومه کاری در آمریکا

آمریکایی ها تمایل دارند تا رزومه های کاری کوتاه، ساده و شفاف باشد به همین دلیل نیازی به درج اطلاعات شخصی از قبیل سرگرمی، علایق و عکس نمی باشد. یکی از دلایل این امر می توان به جلوگیری از ایجاد تبعیض میان داوطلبان اشاره کرد. همچنین در ایالات متحده آمریکا واژه رزومه بیشتر از CV کاربرد دارد و هر کدام از آنان به مفهوم جداگانه اشاره دارد.

تعداد صفحات رزومه کاری در آمریکا

هنگام درخواست شغل در کشور آمریکا ارائه یک رزومه 2 صفحه ای کفایت می کند و تنها زمانی نیاز به ارائه رزومه طولانی تر می باشد که نقش آکادمیک کارجو در بر یافتن شغل تاثیر ویژه ای داشته باشد و نیاز به ذکر مهارت ها باشد.

زبان نگارش رزومه کاری در آمریکا

متقاضیان هنگام نگارش رزومه برای کارفرمای آمریکایی ملزم به نگارش مطالب به زبان انگلیسی و با استاندارد های آمریکایی می باشند.

cv

نگارش cv

ساختار و قالب رزومه کاری در آمریکا

ساختار و قالب رزومه باید دارای مشخصات زیر باشد:

 • اطلاعات شخصی: نام، آدرس و اطلاعات تماس و در صورت لزوم ذکر پروفایل LinkedIn یا رسانه های اجتماعی
 • مشخصات شخصی: خلاصه ای کوتاه مهارت ها
 • سابقه کار: بیان سابقه کاری به صورت معکوس و ذکر دستاورد های کلیدی به جای مسئولیت (توصیه می شود که این بخش با توجه به مهارت های لازم برا ی شغل مورد نظر تکمیل گردد)
 • سوابق تحصیلی: دستاوردهای تحصیلی خود را به ترتیب زمانی معکوس لیست کنید و بر روی مواردی که بر روی شغل تاثیر می گذارد تمرکز کنید
 • سایر بخش ها: ذکر مهارت های دیگر و تاکید بر مهارت هایی که بر روی شغل مورد نظر تاثیر می گذارد
 • منابع: نگارش این بخش در آمریکا الزامی نیست و در صورت در خواست کارفرما این امر صورت می پذیرد.

تنظیم رزومه کاری در انگلستان

قالب رزومه کاری در کشور انگلستان تفاوت چندانی با آمریکا ندارد و تنها وجه تمایز آن ها امکان ذکر وجوه شخصیتی از جمله سرگرمی ها و علایق در رزومه کاری انگلستان می باشد.

تعداد صفحات رزومه کاری در انگلستان

اغلب توصیه می شود که رزومه ها در کشور انگلستان در 2 صفحه تنظیم گردند، البته لازم به ذکر است که اگر رزومه در 3 صفحه تهیه شود مشکلی به وجود نمی آید. همچنین به کارجویان توصیه می گردد که از نگارش 2 خط آخر خودداری نمایند زیرا این امر موجب می شود که رزومه کاری نامنظم به نظر آید.

زبان نگارش رزومه کاری در انگلستان

زبان نگارش رزومه کاری در انگلستان؛ انگلیسی می باشد. به متقاضیان توصیه می شود که رزومه خود را بدون غلط املایی و نگارشی به تحریر در آورند.

ساختار و قالب رزومه کاری در انگلستان

 • اطلاعات شخصی: درج نام، آدرس، شماره تلفن و آدرس پست الکترونیکی و در برخی موارد جزئیاتی از قبیل سن و وضعیت تاهل و عکس مورد نیاز نیست
 • مشخصات شخصی: ذکر مهارت، آرزو و اهداف شخصی
 • سابقه کار: اطلاعات مربوط به تجربه کاری، مسئولیت، دستاورد، نام کارفرما محل کار و تاریخ
 • سوابق تحصیلی: دستاوردهای تحصیلی خود را به ترتیب زمانی معکوس لیست کنید و بر روی مواردی که بر روی شغل تاثیر می گذارد تمرکز کنید
 • سایر بخش ها: اگر چه اجباری نیست اما برخی اشخاص سرگرمی و علایق خود را در رزومه ذکر می کنند تا کارفرما بتواند به ابعاد شخصیتی آنان پی ببرد.
رزومه در کشور های مختلف

رزومه کاری در کشور های مختلف

تنظیم رزومه کاری در اروپا

برخلاف آمریکا و انگلستان، کشور های اروپایی در نوشتن رزومه خلاقیت بیشتری به خرج می دهند و غالبا برای زیبایی بصری از رنگ و عکس در رزومه استفاده می کنند. به صورت کلی می توان گفت که قالب رزومه در کشور های اروپایی به صورت یکسان است اما در برخی موارد جرئی تفاوت هایی وجود دارد. به عنوان مثال: اشخاصی که در ایتالیا خدمت سربازی را گذرانده اند ملزم به ذکر آن می باشند، در صورتی که بیان این مسئله در رزومه کاری سایر کشور های اروپایی الزامی نیست.

تعداد صفحات رزومه کاری در اروپا

بطور کلی CV در اروپا از یک یا دو صفحه تشکیل شده است اما نگارش سه صفحه رزومه کاری در انگلستان، فرانسه و پرتغال، یونان، ایرلند و هلند معمول است. کارجویان در اروپا معمولاً عکسی از خود را در بالای رزومه کاری درج می کنند، اگرچه این کار در انگلیس، ایتالیا، ایرلند و دانمارک معمول نیست.

زبان نگارش رزومه کاری در اروپا

زبان نگارش رزومه کاری در کشور های اروپایی انگلیسی می باشد.

ساختار و قالب رزومه کاری در اروپا

همانطور که گفته شد با توجه به کشور مورد نظر اطلاعات مورد نیاز برای نگارش رزومه کاری متغیر است به عنوان مثال در ایتالیا ذکر علایق و سرگرمی غیر معمول است اما از طرف دیگر کارفرمایان در هلند تمایل دارند تا متقاضیان علایق خود را عنوان کنند. با وجود قوانین مختلف ساختار کلی رزومه کاری در اروپا به شرح ذیل است:

 • اطلاعات شخصی: نام ، آدرس و اطلاعات تماس
 • سوابق تحصیلی: ذکر دستاوردهای آموزشی به ترتیب زمانی معکوس
 • سوابق کاری: ذکر سوابق کاری و خدمات اجتماعی و نظامی
 • مهارت ها: تکمیل این بخش اجباری نیست ولی ذکر زبان های خارجی که متقاضی به آن تسلط دارد می تواند تاثیر مثبتی بر یافتن شغل بگذارد.
 • سرگرمی ها و علایق: این بخش در کشور هایی که قابل قبول باشد تکمیل می گردد

جهت کسب اطلاعات بیشتر، از شرایط مهاجرت به فرانسه، مهاجرت به آلمان و مهاجرت به ایتالیا با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید. چنانچه تمایل دارید تا شرایط خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهید فرم ارزیابی زیر را تکمیل نموده تا مشاورین ما شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *