تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

کشور اتریش، اغلب به عنوان یک کشور با ارزش در زمینه گردشگری شناخته می شود. شهر وین، یکی از گرانترین پایتخت های اروپا است و گذراندن تعطیلات زمستانی در کوه های آلپ اتریش در بین ثروتمندان بسیار محبوب است. با این حال، هنگامی که صحبت از تحصیل در خارج از کشور می شود، کشور اتریش به دلایل بسیاری چون: سطح بالای علمی دانشگاه های اتریش، کلاس ها و روش های تدریس دانشجو محور، شهریه کم دانشگاه های اتریش و امنیت کشور اتریش، که جزء یکی از امن ترین کشور های اروپا است، همگی باعث جذب دانشجویان بسیاری از سراسر جهان به این کشور می گردد. در این مقاله به بررسی هزینه تحصیل در اتریش می پردازیم، جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

شهریه دانشگاه های اتریش

در اتریش می توانید در مؤسسات آموزش عالی مختلف مانند دانشگاه های دولتی یا خصوصی، کالج ها و دانشگاه های علوم کاربردی ثبت نام کنید. در ادامه به بیان هزینه تحصیل در اتریش در دانشگاه های مختلف این کشور می پردازیم.

شهریه دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA

همه دانشجویان باید هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی و هزینه های بیمه حوادث دانشجویان را بپردازند که هزینه آن حدود 20 یورو در هر ترم است. علاوه بر 20 یورو در هر ترم، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا، برای شهریه به طور متوسط 726.72 یورو باید بپردازند. دانشجویان ساکن اتحادیه اروپا، جهت تحصیل در دانشگاه های دولتی از پرداخت شهریه معاف می باشند؛ بسیاری از دانشگاه های دولتی از دانشجویان کشورهای در حال توسعه نیز، هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند.

هزینه تحصیل در کشور اتریش

هزینه تحصیل در اتریش

شهریه در دانشگاه های خصوصی اتریش

دانشگاه های خصوصی اتریش، از دانشگاه های دولتی گرانتر هستند. هزینه های شهریه از یک برنامه تحصیلی به برنامه دیگر متغیر است، اما به صورت کلی دانشجویان بین المللی، در حدود 3000 تا 23000 یورو در سال، باید بپردازند. شهریه برخی از برنامه های تخصصی در حدود 35000 یورو یا بیشتر در سال هستند.

شهریه در دانشگاه های علوم کاربردی (UAS)

دانشگاه های علوم کاربردی می توانند تصمیم بگیرند که دانشجویان چه میزان هزینه، برای برنامه های مطالعاتی باید پرداخت نمایند. دانشجویان اتحادیه اروپا معمولاً در حدود 363 یورو در هر ترم و دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در حدود 727 – 7500 یورو در هر ترم پرداخت می نمایند.

شهریه در بهترین دانشگاه های اتریش

در این مؤسسات آموزش عالی، برنامه های تحصیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا و EEA رایگان است. شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA معمولاً باید به طور متوسط 1452 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت کنند. در لیست زیر برخی از دانشگاه های برتر اتریش نام برده شده است:

بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در اتریش

در اتریش دانشجویان بین المللی می توانند از کمک هزینه های تحصیلی و بورس های تحصیلی مختلف بهره مند شوند. برخی از بورسیه های تحصیلی اتریش عبارتند از:

  • بورسیه هایی که توسط مؤسسات مختلف در وب سایت Grants.at ارائه می گردد.
  • بورس های تحصیلی ارائه شده توسط OeAD
  • برخی از دانشگاه های اتریش ممکن است کمک های مالی یا بورس های تحصیلی دیگری ارائه دهند.
هزینه تحصیل در اتریش

هزینه تحصیل در کشور اتریش

هزینه زندگی دانشجویان در اتریش

با توجه به کیفیت بالای زندگی در اتریش، می توان گفت که هزینه های زندگی کاملاً مقرون به صرفه است. قیمت ها از یک منطقه به منطقه دیگر متفاوت است. به صورت میانگین برای زندگی در شهر وین و شهر سالزبورگ، دانشجویان باید بودجه ای در حدود 900 – 1300 یورو ماهانه، برای تأمین هزینه های خود (محل اسکان، غذا، فعالیت های اجتماعی و حمل و نقل عمومی) فراهم نمایند. در دیگر شهرهای دانشجویی اتریش، مانند شهر لینتس یا شهر گراتس، هزینه های زندگی بین 900 تا 1000 یورو در ماه متغیر است.

هزینه اسکان دانشجویان در اتریش

نرخ اقامتگاه جهت اسکان دانشجویان در اتریش بین 200 تا 500 یورو در ماه است. برخی از شهرها مانند وین از سایر شهرها گران تر هستند. اگر در مرکز شهر یا خیلی نزدیک به آن زندگی می کنید، قیمت ها نیز بالاتر است.

به طور متوسط، دانشجویانی که به تنهایی زندگی می کنند حدود 400 یورو در ماه باید پرداخت نمایند، دانشجویانی که در خوابگاه های دانشجویی ساکن هستند حدود 260 یورو در ماه پرداخت می کنند، در حالی که کسانی که با یک شریک زندگی / همکار زندگی می کنند حدود 370 یورو در ماه هزینه می کنند.

مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر ارائه دهنده خدمات مشاوره در امور پذیرش تحصیلی در دانشگاه های معتبر دنیا و امور کاری و سرمایه گذاری در خدمت شماست. شما می توانید جهت کسب اطلاع از شرایط مهاجرت به اتریش و تحصیل در دانشگاه های اتریش، با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر، تماس حاصل فرمایید. چنانچه تمایل دارید تا شرایط خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهید فرم ارزیابی زیر را تکمیل نموده تا مشاورین ما شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهند.

سؤالات متداول در خصوص هزینه تحصیل در اتریش

  1. هزینه تحصیل در اتریش چقدر است؟ اگر دانشجوی غیر اتحادیه اروپا و EEA باشید، دانشگاه های دولتی در اتریش فقط در حدود 363.36 – 726.72 یورو در هر ترم بابت شهریه، و مبلغ 19.20 یورو برای عضویت در اتحادیه دانشجویی و هزینه بیمه حوادث دانشجویی، می بایست پراخت نمایید.
  2. هزینه خدمات بیمه درمانی دانشجویان در اتریش چه مقدار می باشد؟ شهروندان غیر اتحادیه اروپا ملزم به پرداخت هزینه های بیمه درمانی هستند. در صورت واجد شرایط بودن دانشجویان از بیمه دانشجویی بهره مند می شوند، و باید در حدود 60 یورو در ماه پرداخت نمایند. اگر آن ها واجد شرایط نباشند، می توانند در کشور اتریش به دفاتر ارائه دهنده بیمه عمومی مراجعه نموده و درخواست بیمه نمایند، اما هزینه آن 427 یورو در ماه است.
  3. دانشجویان بابت خرید کتاب و لوازم التحریر در اتریش، چه مقدار باید هزینه نمایند؟ هزینه ای که دانشجویان بابت خرید کتاب و لوازم التحریر در اتریش، نیاز است پرداخت نمایند، در حدود 300 یورو می باشد.
  4. هزینه قبوض خدماتی در اقامتگاه هایی که دانشجویان در اتریش ساکن می باشند، چه مقدار می باشد؟ هزینه قبوض خدماتی (آب، برق، گاز، گرمایشی، زباله) 100 – 200 یورو در ماه است. معمولاً اگر شما با 1 یا 2 نفر هم خانه باشید میزان هزینه ها به صورت قابل توجهی ارزان تر می باشد.
  5. هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دانشجویان در اتریش چه مقدار می باشد؟ وسایل حمل و نقل عمومی در اتریش اعم از قطار، اتوبوس یا تراموا راحت ترین و امن ترین راه برای سفر در اتریش است. یک بلیط مترو یا اتوبوس تک سفره، در حدود 2 یورو ی باشد، در حالی که هزینه حمل و نقل ماهانه بین 30 تا 50 یورو است. همچنین می توانید از کارت دانشجویی خود برای دریافت تخفیف استفاده نمایید.
  6. مقدار هزینه ای که دانشجویان بابت غذا در دوران تحصیل خود در اتریش باید پرداخت نمایند، چه مقدار می باشد؟ قیمت متوسط وعده های غذایی در برخی از رستوران های محلی ارزان قیمت حدود 7 تا 10 یورو است. با این حال، در مناطق توریستی باید قیمت های بین 12 تا 18 یورو برای غذای اصلی و 6 یورو دیگر برای نوشیدنی را پیش بینی کنید. هزینه یک وعده غذایی کامل، در یک رستوران میان رده در هر قسمت اتریش بین 20 تا 30 یورو هزینه خواهد شد. سوپر مارکت ها قیمت های بسیار مقرون به صرفه دارند، به این معنی که، دانشجویان در حدود 200 – 250 یورو در ماه، جهت خرید مواد غذایی در فروشگاه ها صرف خواهند کرد. ارزانترین سوپر مارکت ها Hofer ،Zielpunkt ،Spar و Billa هستند.
  7. دانشجویان شاغل در اتریش، به طور میانگین چه مقدار حقوق دریافت می نمایند؟ در کشور اتریش، حقوق دانشجویان در حدود 300 تا 500 یورو در ماه می باشد.