تحصیل در اتریش

مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش

مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش

یكی از ثروتمندترین كشورهای جهان كه مبتنی بر تولید ناخالص داخلی است کشور اتریش است. حدود 87000 دانشجوی بین المللی در کشور اتریش در مقاطع مختلف تحصیلی (كارشناسی، كارشناسی ارشد و دکترا) مشغول به تحصیل می باشند. اگر شما نیز علاقه مند به تحصیل در اتریش هستید، ضروری است از مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش اطلاع کسب نمایید. در این مقاله اطلاعات جامعی در خصوص مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش بیان شده است، با ما همراه باشید.

انتخاب دانشگاه در اتریش

در کشور اتریش 14 دانشگاه، دارای رتبه بندی جهانی و بسیاری از مؤسسات آموزش عالی دیگر است و برنامه های مطالعاتی با کیفیت بسیار بالایی در این دانشگاه ها ارائه می شوند. برخی از بهترین دانشگاه های اتریش، عبارتند از:

دانشجویان اتریش

داتشجویان بین المللی در کشور اتریش

شرایط لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش

با توجه به آنکه، کشور اتریش انواع مختلفی از دانشگاه ها را دارد، شرایط و معیارهای مختلف پذیرش نیز وجود دارد. در ادامه به بیان شرایط لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش می پردازیم:

 • اکثر دانشگاه های اتریش نیاز دارند که دانشجو به زبان آلمانی مسلط باشد، زیرا بسیاری از برنامه های تحصیلی (به خصوص کارشناسی) به زبان آلمانی تدریس می شوند.
 • در دوره هایی که به زبان انگلیسی آموزش داده می شود، ارائه مدرک زبان انگلیسی اجباری است.
 • دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA که دارای مدرک تحصیلی از یک کشور غیر اتحادیه اروپا / EEA هستند، فقط می توانند همان رشته یا چیزی را که با آن مرتبط است مطالعه کنند.
 • اگر دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه علوم کاربردی هستند، به تجربه حرفه ای مربوطه نیاز دارند.

آماده سازی درخواست پذیرش از دانشگاه های اتریش

بعد از انجام تمام شروط لازم جهت دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش، وقت آن است کلیه مدارک لارم را جمع آوری نمایید. این مدارک با توجه به مقطع تحصیلی، برنامه تحصیلی، دانشگاه و ملیت دانشجو متفاوت می باشد. در ادامه به بیان مدارکی که دانشجویان ساکن غیر اتحادیه اروپا، لازم است ارائه نمایند، نام برده شده است:

 • کپی پاسپورت یا کارت شناسایی
 • گواهی آخرین مقطع تحصیلی: گواهی دیپلم دبیرستان برای دوره کارشناسی و گواهی کارشناسی برای دوره کارشناسی ارشد
 • مدرک زبان آلمانی
 • مدرک زبان انگلیسی: IELTS ،TOEFL
 • گواهی صلاحیت ویژه برای تحصیلات دانشگاهی (Nachweis der besonderen Universitätsreife). دانشجو باید ثابت نماید که در رشته انتخابی خود حق تحصیل در دانشگاه را دارد.
نحوه دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش

نحوه دریافت پذیرش از دانشگاه های کشور اتریش

نکات مهم در طی پروسه درخواست پذیرش از برخی دانشگاه های اتریش

دانشجویان همواره باید توجه داشته باشند که برخی دانشگاه ها آزمون ورودی دارند (مخصوصاً در مقطع کارشناسی). آزمون ورودی دانشگاه ها، معمولاً 6 ماه قبل از شروع برنامه برگزار می گردد.

اکثر دانشگاه های علوم کاربردی (UAS) در اتریش نیز، به تجربه حرفه ای مربوطه مرتبط با برنامه و همچنین قبولی در آزمون کتبی یا شفاهی و مصاحبه پذیرش رد برنامه مورد نظر، نیاز دارند.

مهلت ثبت نام در دانشگاه های اتریش

دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های اتریش را دارند، به طور معمول 2 نوبت در سال، با توجه به آنکه دانشجو تبعه چه کشوری باشد در نظر گرفته می شود. مهلت ثبت نام دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا بدین شرح می باشد:

 • برای ترم زمستانی: ابتدا ماه سپتامبر
 • برای ترم تابستان: ابتدا ماه فوریه

اقدامات لازم پس از درخواست پذیرش از دانشگاه های اتریش

پس از انجام مراحل فوق و دریافت پذیرش، متقاضیان ملزم به انجام برخی از مراحل در راستای تکمیل دریافت پذیرش خود می باشند. این مراحل به شرح زیر است:

1- منتظر نامه پذیرش باشید.
شما نامه پذیرش را از طریق پست الکترونیکی یا پست دریافت خواهید کرد، و همچنین شامل چند دستورالعمل در مورد مراحل بعدی که باید برای ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود انجام دهید.

2- مراحل ثبت نام را دنبال کنید.
به طور معمول شامل ارسال مدارک برنامه مورد نظر، پرداخت شهریه و دریافت شناسه دانشجویی می باشد.

3- شهریه هزینه های دانشگاه را پرداخت نمایید.

متوسط شهریه دانشگاه های اتریش برای دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا، عبارت است از:

 • شهریه دانشگاه های دولتی: 727 یورو در هر ترم
 • شهریه دانشگاه های خصوصی: 6،000 – 23،000 یورو در سال
 • هزینه انجمن دانشجویی: 20-30 یورو در هر ترم

4- برای ویزا اقدام کنید.

دانشجویان ایرانی به منظور تحصیل در اتریش ملزم به اخذ ویزای دانشجویی اتریش می باشند.

جهت کسب اطلاع از شرایط مهاجرت به اتریش، زندگی در اتریش و اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر اتریش با مشاورین مجرب مؤسسه حقوقی سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید. چنانچه تمایل دارید تا شرایط خود را برای مهاجرت مورد سنجش قرار دهید فرم ارزیابی زیر را تکمیل نموده تا مشاورین ما شرایط شما را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهند.

سؤالات متداول در خصوص مراحل دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش

 1. مدارک لازم جهت درخواست ویزای تحصیلی اتریش چه می باشد؟ دانشجویان ایرانی به منظور تحصیل در اتریش ملزم به اخذ ویزای تحصیلی اتریش می باشند. مدارک لازم جهت درخواست ویزای تحصیلی اتریش عبارت است از: اثبات ثبت نام در دانشگاه/ اثبات تمکن مالی/ گواهی سوء پیشینه کیفری/ اثبات اینکه دانشجو اقامتگاهی برای خود در اتریش ترتیب داده است (برای کل دوره تحصیل)/ اثبات بیمه درمانی/ سند پرداخت هزینه اقامت (120 یورو)
 2. اگر برنامه تحصیلی انتخابی دانشجویان در اتریش، مستلزم گذراندن آزمون ورودی یا مصاحبه باشد، دانشجویان چه اقدامی باید انجام دهند؟ اگر برنامه تحصیلی انتخابی دانشجو نیاز به آزمون ورودی یا مصاحبه پذیرش داشته باشد، باید طی فرایند پذیرش به اتریش سفر نماید. اگر دانشجو برای ورود به اتریش به ویزا احتیاج دارد، باید با دریافت تأییدیه موقت پذیرش از دانشگاه مورد نظر، مجوز اقامت را بصورت حضوری در سفارت یا کنسولگری اتریش، در کشور خود دریافت نماید.
 3. آیا دانشجویان در کشور اتریش می توانند در  دانشگاه ها ثبت نام با تأخیر داشته باشند؟ خیر، به طور معمول دانشجویان باید تمام اقدامات لازم جهت ثبت نام در دانشگاه های اتریش در سر تاریخ مقرر انجام دهند؛ و هیچ تأخیری پذیرفته نمی گردد.
 4. آیا در دانشگاه های اتریش به زبان انگلیسی می توان تحصیل نمود؟ بله، بیش از 200 برنامه انگلیسی در اتریش وجود دارد. تقریباً تمام دانشگاه های اتریش این امتحانات رسمی زبان انگلیسی را می پذیرند: IELTS /TOEFL /C1 Advanced
 5. محبوب ترین رشته های تحصیلی در اتریش چه می باشند؟ برخی از محبوب ترین رشته های تحصیلی در اتریش عبارتند از: کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی/ کارشناسی ارشد مدیریت/ کارشناسی ارشد مهندسی/ کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر
 6. آیا دانشگاه های کشور اتریش مورد تأیید ایران می باشند؟ بله، تعداد بیشماری از دانشگاه های کشور اتریش در لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران و دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران، قرار گرفته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *