تحصیل در اتریش

دانشگاه پزشکی گراتس

دانشگاه پزشکی گراتس

دانشگاه پزشکی گراتس Medical University of Graz دومین دانشگاه اتریش بعد از دانشگاه پزشکی وین است در حوزه پزشکی بسیار قوی عمل می کند. این دانشگاه، دولتی و پژوهش محور بوده و در شهر گراتس واقع شده است. شهر گراتس دومین شهر بزرگ اتریش و از جمله شهر های دانشجویی اتریش است که اغلب مردم آن به زبان آلمانی صحبت می کنند. بنابراین دور از انتظار نیست که به تبع آن دانشجویان نیز به زبان آلمانی تحصیل نمایند.در ادامه شرایط تحصیل در دانشگاه پزشکی گراتس را بررسی می نماییم.

پیشینه دانشگاه گراتس

دانشگاه پزشکی گراتس در سال 1863 میلادی توسط امپراتور وقت، فرانس جوزف اول تحت عنوان دانشکده پزشکی با 11 دوره محدود شروع به آموزش نمود. اما در واقع در سال 2004 میلادی به طور رسمی در حوزه تخصصی علوم پزشکی و در تمامی مقاطع تحصیلی تحت عنوان دانشگاه و وابسته به وزارت علوم اتریش فعالیت خود را ادامه داد.

دانشگاه پزشکی گراتس دانشگاهی علمی پژوهشی بوده و از اعتبار آن همینقدر بگوییم که در قرن بیستم میلادی دانشجویان این دانشگاه سه جایزه نوبل پزشکی را برای دانشگاه به ارمغان آوردند. همچنین نام این دانشگاه در لیست دانشگاه های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران نیز در سال 2019 دیده می شود. از اهداف اصلی دانشگاه پزشکی گراتس تحقیقات، تدریس و مراقبت از بیماران است که پیشگیری و حفظ سلامت جزئی از آن است. لازم به ذکر است دانشگاه پزشکی گراتس سردمدار دانشگاه های اتریش در زمینه حمایت از تحصیل زنان در دانشگاه، بخصوص در رشته های پزشکی بالینی می باشد.

تحصیل در دانشگاه پزشکی گراتس

دانشگاه پزشکی گراتس

شرایط تحصیل در دانشگاه پزشکی گراتس

دانشگاه پزشکی گراتس شامل 16 انستیتو، 19 کلینیک و 3 مرکز بالینی می باشد که دانشجویان و حتی کارمندان دانشگاه، می توانند در این مراکز مهارت عملی و کاربردی کسب نمایند و در یک سال تحصیلی به طور میانگین بیش از 200 مقاله پزشکی در سطح جهانی چاپ می کنند. در حال حاضر در مقطع پایه، دانشجویان در سه دانشکده زیر می توانند تحصیل نمایند:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده دندانپزشکی
 • دانشکده پرستاری

علاوه بر آن در دانشگاه پزشکی گراتس رشته های متنوعی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تخصصی از جمله موارد زیر ارائه می گردد:

 • مدیریت بازرگانی مراقبت های بهداشتی
 • شبیه سازی پزشکی
 • بهداشت عمومی
 • علوم پزشکی تغذیه ای
 • علوم زیستی
 • ژنتیک پزشکی
 • آموزش بهداشت
 • فیزیوتراپی قلب و بیماری های تنفسی
 • پیشگیری از بیماری های پوستی
دانشجویان در دانشگاه پزشکی گراتس

دانشجویان بین المللی در دانشگاه پزشکی گراتس

مدارک و شرایط لازم برای اخذ پذیرش در دانشگاه پزشکی گراتس

دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه پزشکی گراتس می توانند در دو ترم تابستان و زمستان مشغول به تحصیل شوند. در حال حاضر در حدود 4000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. متقاضیان با داشتن شرایط و تدوین مدارک زیر می توانند برای دوره های مختلف دانشگاه پزشکی گراتس اقدام نمایند:

 • فرم درخواست پذیرش
 • رزومه و انگیزه نامه
 • ارائه مدرک زبان آلمانی در سطح C1
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و کسب نمره قبولی آن
 • کپی پاسپورت معتبر متقاضی
 • ترجمه مدارک تحصیلی مقاطع پیشین و تأیید آن در دادگستری و وزارت امور خارجه ایران
 • پرداخت هزینه ثبت نام

افرادی که قصد تحصیل در اتریش را دارند، توجه فرمایند که برای تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش نیاز به پرداخت شهریه نیست. از آنجایی که در مقاطع پایه تمامی رشته ها به زبان آلمانی ارائه می شود، دانشجویان صرفا ملزم به پرداخت هزینه های اداری در حدود 1600 یورو به صورت سالیانه می باشند. در واقع افرادی که مترصد تحصیل رایگان در اروپا هستند می توانند به تحصیل در دانشگاه پزشکی گراتس نیز فکر کنند.

در صورت تمایل به مهاجرت به اتریش و زندگی در اتریش با مشاورین موسسه مهاجرتی سفیر مهاجر تماس بگیرید. مشاورین موسسه اعزام دانشجوی سفیر مهاجر میتوانند در خصوص اخذ ویزای شنگن و همینطور شرایط تحصیل در کشور اتریش شما را راهنمایی نمایند. در این راستا با پر کردن فرم ارزیابی زیر می توانند شرایط شما را به طور ضمنی بررسی نمایند.

کلاس درس دانشگاه پزشکی گراتس

کلاس درس در دانشگاه پزشکی گراتس

سوالات متداول در خصوص تحصیل در دانشگاه پزشکی گراتس

 1. آیا می توان به صورت همزمان در دو دانشگاه پزشکی اتریش درخواست پذیرش داد؟ خیر. از آنجایی که ثبت نام در رشته های پزشکی دانشگاه های دولتی در اتریش به صورت آنلاین می باشد، بنابراین حین ثبت نام می بایست یک دانشگاه را به عنوان مقصد تحصیل انتخاب نمود.
 2. نام آزمون ورودی دانشگاه پزشکی گراتس چیست؟ تا قبل از سال 2013 میلادی آزمون EMS در دانشگاه های اتریش برگزار می شد. از آن سال به بعد به منظور پذیرش در رشته های علوم پزشکی متقاضیان می بایست در آزمون های یکپارچه MedAT-Z و همچنین MedAT-H شرکت نمایند.
 3. آیا می توان برای پذیرش در ترم تابستان در رشته های پزشکی اقدام نمود؟ خیر. پذیرش در دانشگاه پزشکی گراتس همواره صرفا در ترم زمستان هر سال امکان پذیر می باشد.
 4. آیا هنگام پذیرش در دانشگاه پزشکی گراتس حتما باید مدرک زبان آلمانی در سطح C1 داشته باشیم؟ دانشگاه پزشکی گراتس این امکان را فراهم نموده که اگر دانشجویان با مدرک زبان پایین تر اقدام نمایند و در آزمون ورودی دانشگاه پذیرفته شوند، برای جبران سطح زبان آلمانی در کلاس های فشرده دانشگاه شرکت نمایند.
 5. اگر در آزمون ورودی نمره قبولی را کسب نکنم، آیا می توانم در سال آینده نیز شرکت نمایم؟ بله. قبولی و یا عدم قبولی در آزمون ورودی هر سال فقط یک سال اعتبار دارد و در صورت تمایل متقاضی می تواند سال های آینده نیز شرکت نماید.
 6. آیا در دانشگاه پزشکی گراتس امکان کار برای دانشجویان وجود دارد؟ دانشجویان حین تحصیل می توانند کار دانشجویی اتخاذ نمایند. این کار پاره وقت می تواند در محیط دانشگاه و آکادمیک باشد و یا خارج از دانشگاه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *