آزمون های زبان

آزمون تافل

تافل

تافل (TOEFL) که مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language است، به معنای آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی می باشد، این آزمون توانایی سطح زبان متقاضیان تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان را می سنجد، آزمون تافل توسط مؤسسه ای‌تی‌اس (ETS) به دو صورت کاغذی (Pbt) و یا اینترنتی (Ibt) برگزار می گردد و در 9000 دانشگاه و مؤسسه و 130 کشور جهان مورد پذیرش قرار می‌گیرد و به مدت دو سال اعتبار دارد.

آزمون کاغذی (PBT)

داوطلبان شرکت در آزمون تافل کاغذی، ملزم به پاسخگویی به سوالات دفترچه می باشند، لازم به ذکر است این روش به مرور زمان در حال منسوخ شدن است، در این آزمون چهار مهارت زیر مورد ارزیابی قرار می گیرد:

 • مهارت شنیداری: 50 سوال/ 35 دقیقه
 • ساختار زبان: 40 سوال/ 25 دقیقه
 • مهارت خواندن: 50 سوال/ 55 دقیقه
 • مهارت نوشتاری: یک موضوع/ 30 دقیقه

آزمون اینترنتی (iBT)

در روش iBT، شرکت کنندگان مجاز هستند هر 12 روز یک بار بدون هیچ محدودیتی در آزمون شرکت کنند، متقاضیان ملزم هستند راس تاریخ مقرر شده در حوزه امتحانی حضور داشته باشند و به سوالات آزمون به صورت اینترنتی پاسخ دهند، سوالات آزمون اینترنتی تافل شامل 4 بخش زیر می شود:

 • مهارت خواندن (Reading Comprehension)
 • مهارت شنیداری (Listening Comprehension)
 • مهارت گفتاری (Speaking Comprehension)
 • مهارت نوشتاری (Writing Comprehension)
آزمون تافل

برگزاری آزمون تافل

بخش اول: Reading Comprehension  

این قسمت دارای 3 الی 5 متن می باشد و متقاضیان ملزم به پاسخگویی سوالات طراحی شده از متون می باشند که شامل موضوع اصلی متن، برداشت‌ها، جزئیات، جایگذاری جملات، واژه‌های مترادف می باشد، مدت زمان پاسخگویی برای 36 تا 54 سوال، 60 الی 80 دقیقه می باشد.

بخش دوم: Listening Comprehension

لهجه این بخش آمریکایی می باشد و متقاضیان 60- 90 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات طراحی شده از 6- 9 مکالمه پاسخ دهند، بخش Listening شامل مکالمات بین دانشجویان و کلاس های درس دانشگاهی می باشد.

بخش سوم: Speaking Comprehension

در این بخش متقاضی 20 دقیقه مهلت دارد تا به 6 سوال پاسخ دهد، در 2 سوال اول که Independent  نامیده می شود، مهارت صحبت کردن ارزیابی می شود و 4 سوال دیگر یا Integrated تلفیقی از بخش های Listening Reading و Speaking می باشد. شرکت کنندگان باید پاسخ واضح و تجزیه و تحلیل دقیق از اطلاعات را ارائه دهند.

بخش چهارم: Writing Comprehension

مهلت پاسخگویی به 2 عد متن 50 دقیقه می باشد، یکی از متون Integrated نامیده می شود، متقاضی باید متن را بخواند، سپس در ادامه متن، سخنان استاد راجع متن پخش می شود، فرد متقاضی باید نظر استاد را راجع به متن تحلیل کند.

در متن  Independent، شرکت کننده در مورد موضوع ارائه شده مقاله می نویسد.

مراکز برگزاری آزمون تافل در ایران

آزمون تافل علاوه بر کشور های همسایه در ایران هم نیز برگزار می شود. در حال حاضر 13 مرکز در تهران اقدام به برگزاری آزمون تافل می نمایند. مراکزی که در حال حاضر در این راستا فعالیت دارند عبارتند از:

 1. مجتمع فنی تهران
 2. مرکز زبان ایران
 3. دانشگاه اصفهان
 4. دانشگاه شیراز
 5. دانشگاه آمل
 6. دانشگاه ارومیه
 7. دانشگاه تبریز
 8. دانشگاه صنعتی اصفان
 9. موسسه زبان نگار ( تهران )
 10. مجتمع آموزشی امیربهادر ( تهران )
 11. موسسه فرهنگی علامه سخن ( تهران )
 12. سازمان سنجش آموزش کشور ( تهران )
 13. مرکز گسترش انفورماتیک استان زنجان IBT

نتایج آزمون

10 روز پس از برگزاری آزمون تافل، کارنامه ی دیجیتالی در حساب ETS قرار داده می شود. لازم به ذکر است که بازه زمانی ارسال نسخه چاپی با توجه به موقعیت جغرافیایی شرکت کنندگان آزمون تافل متفاوت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر از نحوه برگزاری آزمون های زبان با مشاورین مجرب موسسه سفیر مهاجر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *